Translate

28 czerwca 2024

Zabytki na zabytkach: skarby Dolnego Śląska w sztuce – wybór perełek architektury uwiecznionych na dawnych obrazach, grafikach, witrażach, tkaninie, porcelanie i nie tylko (GALERIA)

To nie jest typowy post "było - jest". W tym zestawie porównań chciałem pokazać, jak dawne budowle inspirowały artystów i rzemieślników. Zaprezentowane w artykule kolaże są całkowicie autorskie i obejmują miejsca, które odwiedziłem, i dzieła sztuki, które sfotografowałem między innymi na wystawach. To nie "zdjęcia z neta". Każde z zaprezentowanych miejsc i dzieł sztuki oglądałem na własne oczy. 


Zapraszam na podróż przez fantastyczne miejsca i świat sztuki oraz rzemiosła artystycznego z Dolnego Śląska! 

27 czerwca 2024

Bogactwo, blichtr i blask na Dolnym Śląsku – miejsca ociekające luksusem, splendorem i artystycznym nadmiarem (GALERIA)

Zobacz zabytki, które dobitnie świadczą o zamożności swoich fundatorów! Zamki, pałace, teatry i inne budowle swoją architekturą i wyposażeniem miały podkreślać zasobność i potęgę. Na Dolnym Śląsku podziwiać można wciąż wiele zabytkowych obiektów, które kipią od bogactwa, są definicją blichtru i błyszczą mocno!


W tej galerii wybrane obiekty tego typu. Ponad 40 niezwykłych miejsc!

Teatr Miejski w Jaworze (GALERIA)


Wspaniały teatr w mieście znanym z kościoła na liście UNESCO. 

Pałac w Ciechanowicach - perła nad Bobrem (GALERIA)


Wspaniały pałac w Sudetach! Obiekt jest dostępny dla turystów. 

26 czerwca 2024

Bazyliki mniejsze Dolnego Śląska – bezcenne zabytki sakralne (GALERIA)

Termin bazylika dotyczy szczególnego typu architektury budowli, ale też jest tytułem honorowym ponadprzeciętnie ważnej świątyni katolickiej. Bardzo wiele kościołów ma budowę bazylikową, ale niewiele zabytków sakralnych może poszczycić się tytułem bazyliki mniejszej, który nadaje sam Papież. Na każdą diecezję przypada zwykle ledwie kilka takich świątyń! 


Bazyliki tytularne na Dolnym Śląsku są nie tylko ważnymi obiektami kultu i miejscami pielgrzymkowymi. To także bezcenne zabytki i skarbnice dzieł sztuki! Są to budowle gotyckie, barokowe. Niektóre z nich zostały nawet wpisane na listę Pomników Historii. 

23 czerwca 2024

Ojcowie z Dolnego Śląska i ich niezwykłe dzieci (CIEKAWOSTKI)

Ojcowie 10 ciekawych i wybitnych osób. Ich dzieci – malarze, pisarze, architekci, badacze, muzycy... - pochodzili z różnych regionów. Oni byli z Dolnego Śląska i dali życie tym interesującym twórcom czy krzewicielom kultury i nauki. 



Przygotowałem wybór ciekawostek o dolnośląskich ojcach wybitnych osób, które urodziły się poza naszym regionem. W ich żyłach płynęła krew przodków z Dolnego Śląska! 10 przykładów takich „par”. 

22 czerwca 2024

20 czerwca 2024

Nocna świeca – kwiatami odlicza czas najkrótszych letnich nocy! O wiesiołku, który przybył z Ameryki w baroku i zamieszkał na Dolnym Śląsku, stając się ozdobą ogrodów i… warzywem.

W takich śląskich publikacjach przyrodniczych jak „Flora Silesiaca, oder Verzeichniß der in Schlesien wildwachsenden Pflanzen” z XVIII wieku czy „Botanisches Taschenbuch, welches die in Schlesien einheimischen Pflanzen onthält” z XIX wieku roślina nazywana była Nachtkerze – nocna świeca. Podobną nazwę spotyka się w polskim piśmiennictwie tamtych czasów. Tajemnicze określenie odnosi się do specyficznego kwitnienia wiesiołka. Roślina, która przybyła do nas w XVII wieku, otwiera swoje kwiaty w letnie noce i przyciąga nimi ćmy. Każdy kwiat trwa w zasadzie dobę. Ten rytm kwitnienia odmierza czas nocami, niczym świeca! Roślina miała też inne określenia. Oprócz funkcji ozdobnej, stanowi przysmak kulinarny (wspominał o niej Goethe!) i zioło lecznicze. 


W tym wpisie o ciekawej letniej roślinie, która od około 400 lat obecna jest w naszej przyrodzie i kulturze. 

16 czerwca 2024

Bastion Sakwowy we Wrocławiu (GALERA)


Odnowiona atrakcja stolicy Dolnego Śląska lśni za dnia i w nocy! 

Bukówka - Zadzierna: jezioro i góra (GALERIA)


Górski spacer z widokami! Okolice Lubawki kuszą takimi walorami pejzażowymi! 

6. Zlot Klasyków w Kowarach 2024 (GALERIA)


Kowary zamieniły się na kilka godzin w wielkie, plenerowe muzeum starych pojazdów! 

Janské Lázně - stare czeskie uzdrowisko w Karkonoszach (GALERIA)


Piękny kurort z ciekawą architekturą! 

13 czerwca 2024

ŻYRANDOLE – oświetlenie w dolnośląskich zabytkach (GALERIA)

Zwisające u sufitu lampy, często bardzo dekoracyjne, kojarzą nam się z luksusem, przepychem i wyposażeniem pałaców, zamków czy kościołów. Znane od setek lat, różnego typu żyrandole niewątpliwie są ozdobą wyrafinowaną, ale i – w wersji uproszczonej - od dawna dostępną, powszechną. Lampy wykonane ze szlachetnych metali, bogato zdobione kryształem czy dekoracyjnym szkłem, zaprojektowane na zamówienie przez artystów, są spotykane przede wszystkim w zabytkowych wnętrzach znakomitych budowli. 


W tym subiektywnym zestawieniu przygotowałem wybór około 100 tego typu elementów wyposażenia wnętrz. Zdjęcia wykonałem podczas zwiedzania zabytkowych obiektów w województwie dolnośląskim i w miejscach historycznie położonych na Dolnym Śląsku (obecnie leżących poza granicami administracyjnymi województwa dolnośląskiego). 

11 czerwca 2024

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach Śląskich-Zdroju - luksusowa siedziba śląskiej szlachty w kurorcie (GALERIA)


Wspaniała rezydencja jednej z najmożniejszych i najważniejszych rodzin w historii Śląska. Dziś w majestatycznym gmachu mieści się szkoła wyższa.  

"Jutro znów zaświeci słońce..." Szkocki anarchista z kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie i słynna pieśń Straussa!


Szkocko-niemiecki pisarz, anarchista, John Henry Mackay był na początku XX wieku związany z kolonią artystyczną w Szklarskiej Porębie. Do czasu wielkiego kryzysu w latach 20. wakacje i każdą wolną chwilę chętnie spędzał w swoim górskim domku, nazwanym "Wolność". Był rówieśnikiem wielkiego kompozytora - Richarda Straussa. W 1894 roku muzyk napisał 2 pieśni do słów Mackaya i podarował je żonie, jako prezent ślubny! 

5 czerwca 2024

Złoty Stok - spacer po starym górniczym mieście (GALERIA)


Złoty Stok to górskie i górnicze miasto. Ma długą i ciekawą historię, co ma swoje odzwierciedlenie w zabytkach.

Ziębice - zabytki (w tym Pomnik Historii!), muzeum, Orzeł, historia i ciekawe osoby (kanibal, założyciel uniwersytetu oraz związki z Bachem i Schumannem!)



Ziębice to urokliwe miasteczko na Dolnym Śląsku. Jak każde stare miasto ma bogatą historię i wiele ciekawych zabytków! 

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Muzeum w Zielonej Górze zachwyca bogactwem i różnorodnością kolekcji! Są tam wyeksponowane dzieła sztuki od średniowiecza po współczesność, muzealia związane z Śląskiem, ziemią lubuską, Polską; rozmaite przykłady rzemiosła, pamiątek historycznych. 

"Broń i Barwa" - wystawa militariów w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (GALERIA)


Świetnie przygotowana wystawa dla miłośników militariów. 

3 czerwca 2024

Zamek Wodny w Ziębicach (GALERIA)


Bardzo klimatyczna zabytkowa wieża ciśnień. 

Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Jeden z najważniejszych zabytków Zielonej Góry - miasta historycznie położonego na Dolnym Śląsku. 

Mauzoleum Güttlerów w Złotym Stoku (GALERIA)


Miejsce spoczynku jednego z najbardziej zasłużonych rodów przemysłowców z Dolnego Śląska.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Dawny kościół ewangelicki z ciekawym wyposażeniem. 

Bazylika św. Jerzego w Ziębicach (GALERIA)


To jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Śląska! Znajdziemy tam unikatową polichromię „Zwiastowania z jednorożcem”, a do tego wiele innych wspaniałych dzieł sztuki gotyki i baroku.