Translate

23 czerwca 2024

Ojcowie z Dolnego Śląska i ich niezwykłe dzieci (CIEKAWOSTKI)

Ojcowie 10 ciekawych i wybitnych osób. Ich dzieci – malarze, pisarze, architekci, badacze, muzycy... - pochodzili z różnych regionów. Oni byli z Dolnego Śląska i dali życie tym interesującym twórcom czy krzewicielom kultury i nauki. 



Przygotowałem wybór ciekawostek o dolnośląskich ojcach wybitnych osób, które urodziły się poza naszym regionem. W ich żyłach płynęła krew przodków z Dolnego Śląska! 10 przykładów takich „par”. 

20 czerwca 2024

Nocna świeca – kwiatami odlicza czas najkrótszych letnich nocy! O wiesiołku, który przybył z Ameryki w baroku i zamieszkał na Dolnym Śląsku, stając się ozdobą ogrodów i… warzywem.

W takich śląskich publikacjach przyrodniczych jak „Flora Silesiaca, oder Verzeichniß der in Schlesien wildwachsenden Pflanzen” z XVIII wieku czy „Botanisches Taschenbuch, welches die in Schlesien einheimischen Pflanzen onthält” z XIX wieku roślina nazywana była Nachtkerze – nocna świeca. Podobną nazwę spotyka się w polskim piśmiennictwie tamtych czasów. Tajemnicze określenie odnosi się do specyficznego kwitnienia wiesiołka. Roślina, która przybyła do nas w XVII wieku, otwiera swoje kwiaty w letnie noce i przyciąga nimi ćmy. Każdy kwiat trwa w zasadzie dobę. Ten rytm kwitnienia odmierza czas nocami, niczym świeca! Roślina miała też inne określenia. Oprócz funkcji ozdobnej, stanowi przysmak kulinarny (wspominał o niej Goethe!) i zioło lecznicze. 


W tym wpisie o ciekawej letniej roślinie, która od około 400 lat obecna jest w naszej przyrodzie i kulturze. 

16 czerwca 2024

Bastion Sakwowy we Wrocławiu (GALERA)


Odnowiona atrakcja stolicy Dolnego Śląska lśni za dnia i w nocy! 

Bukówka - Zadzierna: jezioro i góra (GALERIA)


Górski spacer z widokami! Okolice Lubawki kuszą takimi walorami pejzażowymi! 

6. Zlot Klasyków w Kowarach 2024 (GALERIA)


Kowary zamieniły się na kilka godzin w wielkie, plenerowe muzeum starych pojazdów! 

Janské Lázně - stare czeskie uzdrowisko w Karkonoszach (GALERIA)


Piękny kurort z ciekawą architekturą! 

13 czerwca 2024

ŻYRANDOLE – oświetlenie w dolnośląskich zabytkach (GALERIA)

Zwisające u sufitu lampy, często bardzo dekoracyjne, kojarzą nam się z luksusem, przepychem i wyposażeniem pałaców, zamków czy kościołów. Znane od setek lat, różnego typu żyrandole niewątpliwie są ozdobą wyrafinowaną, ale i – w wersji uproszczonej - od dawna dostępną, powszechną. Lampy wykonane ze szlachetnych metali, bogato zdobione kryształem czy dekoracyjnym szkłem, zaprojektowane na zamówienie przez artystów, są spotykane przede wszystkim w zabytkowych wnętrzach znakomitych budowli. 


W tym subiektywnym zestawieniu przygotowałem wybór około 100 tego typu elementów wyposażenia wnętrz. Zdjęcia wykonałem podczas zwiedzania zabytkowych obiektów w województwie dolnośląskim i w miejscach historycznie położonych na Dolnym Śląsku (obecnie leżących poza granicami administracyjnymi województwa dolnośląskiego). 

11 czerwca 2024

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach Śląskich-Zdroju - luksusowa siedziba śląskiej szlachty w kurorcie (GALERIA)


Wspaniała rezydencja jednej z najmożniejszych i najważniejszych rodzin w historii Śląska. Dziś w majestatycznym gmachu mieści się szkoła wyższa.  

"Jutro znów zaświeci słońce..." Szkocki anarchista z kolonii artystycznej w Szklarskiej Porębie i słynna pieśń Straussa!


Szkocko-niemiecki pisarz, anarchista, John Henry Mackay był na początku XX wieku związany z kolonią artystyczną w Szklarskiej Porębie. Do czasu wielkiego kryzysu w latach 20. wakacje i każdą wolną chwilę chętnie spędzał w swoim górskim domku, nazwanym "Wolność". Był rówieśnikiem wielkiego kompozytora - Richarda Straussa. W 1894 roku muzyk napisał 2 pieśni do słów Mackaya i podarował je żonie, jako prezent ślubny! 

5 czerwca 2024

Złoty Stok - spacer po starym górniczym mieście (GALERIA)


Złoty Stok to górskie i górnicze miasto. Ma długą i ciekawą historię, co ma swoje odzwierciedlenie w zabytkach.

Ziębice - zabytki (w tym Pomnik Historii!), muzeum, Orzeł, historia i ciekawe osoby (kanibal, założyciel uniwersytetu oraz związki z Bachem i Schumannem!)



Ziębice to urokliwe miasteczko na Dolnym Śląsku. Jak każde stare miasto ma bogatą historię i wiele ciekawych zabytków! 

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Muzeum w Zielonej Górze zachwyca bogactwem i różnorodnością kolekcji! Są tam wyeksponowane dzieła sztuki od średniowiecza po współczesność, muzealia związane z Śląskiem, ziemią lubuską, Polską; rozmaite przykłady rzemiosła, pamiątek historycznych. 

"Broń i Barwa" - wystawa militariów w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie (GALERIA)


Świetnie przygotowana wystawa dla miłośników militariów. 

3 czerwca 2024

Zamek Wodny w Ziębicach (GALERIA)


Bardzo klimatyczna zabytkowa wieża ciśnień. 

Konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Jeden z najważniejszych zabytków Zielonej Góry - miasta historycznie położonego na Dolnym Śląsku. 

Mauzoleum Güttlerów w Złotym Stoku (GALERIA)


Miejsce spoczynku jednego z najbardziej zasłużonych rodów przemysłowców z Dolnego Śląska.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Dawny kościół ewangelicki z ciekawym wyposażeniem. 

Bazylika św. Jerzego w Ziębicach (GALERIA)


To jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Śląska! Znajdziemy tam unikatową polichromię „Zwiastowania z jednorożcem”, a do tego wiele innych wspaniałych dzieł sztuki gotyki i baroku.