Translate

16 czerwca 2024

Bukówka - Zadzierna: jezioro i góra (GALERIA)


Górski spacer z widokami! Okolice Lubawki kuszą takimi walorami pejzażowymi! 

Jezioro w Bukówce i Zadzierna ze skałkami to atrakcje przy Głównym Szlaku Sudeckim. 









"Jezioro Bukowskie (Zbiornik Bukówka) – zbiornik zaporowy położony w dolinie Bobru w województwie dolnośląskim, powiecie kamiennogórskim, gminie Lubawka. Zasilany głównie wodami Bobru oraz Bachorzyny i Złotnej. Zbiornik powstał w latach 1903–1907 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu zapory w przełomie. W latach 1978–1989 powiększono go przez wybudowanie na zachodniej stronie zbiornika bocznej zapory, osłaniającej Miszkowice. W ten sposób utworzono jeden z najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych (rzędna korony 537,10 m n.p.m.). Zapora czołowa zbiornika zlokalizowana jest w km 271+540 rzeki Bóbr. Powierzchnia zlewni w przekroju zapory wynosi 58,5 km². Zapora czołowa jest także wyposażona w przelew powierzchniowy, galerię zastrzykowo-kontrolną, wieżę upustów dennych, rów opaskowy oraz ujęcie wody wodociągowej (nieczynne), którego rurociąg zasila elektrownię wodną Bukówka" (za: Wikipedia) 










"Zadzierna (724 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części Sudetów Środkowych. Najwyższe wzniesienie Bramy Lubawskiej. Wzniesienie góruje od południowo-wschodniej strony nad miejscowością Bukówka, a od północno-zachodniej nad Paprotkami. Wyrasta ponad otaczający ją krajobraz w kształcie rozciągniętej, wyraźnie zaznaczonej kopuły z dość stromymi zboczami. Powierzchnia szczytowa jest wyraźnie zaznaczona, na szczycie oraz na zboczach wybijają się skalne bloki a najwyższy punkt wzniesienia jest łatwo rozpoznawalny. Całą powierzchnię wzniesienia porasta las świerkowy. Wzniesienie zaliczane jest do Korony Sudetów Polskich. Ze skałek położonych w partii szczytowej wzniesienia rozpościera się szeroki widok na zbiornik Bukówka, Bramę Lubawską, Góry Krucze, Rudawy Janowickie oraz wschodnią część Karkonoszy oraz okoliczne wzniesienia i miejscowości. Przez szczyt przechodzi Główny Szlak Sudecki" (za: Wikipedia) 









mapa/lokalizacja
szlak wędrówki

pętla 7 km
przewyższenia około 300 m
najwyższy punkt 720 m n.p.m.










polecam również:











******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz