Translate

10 czerwca 2024

Żagań - spacer po starym śląskim mieście nad Bobrem (GALERIA)


Wybrane ciekawe miejsca na mapie Żagania. 

Cząstka historycznego Dolnego Śląska w województwie lubuskim. 

Zabytki (w tym Pomnik Historii), natura, mural. 


mural

barokowy zespół pałacowy Lobkowitzów

zespół klasztorny poaugustiański 

 Kaplica Bożego Grobu

kamienice 

zabytkowa lokomotywa przy dworcu 

Sąd Rejonowy


"Żagań (niem. Sagan, Sagan in Schlesien lub Sagan am Bober; łuż. Zahań; cz. Zaháň; łac. Saganensis, Saganum) – miasto, będące jednocześnie gminą miejską i siedzibą gminy wiejskiej Żagań, zlokalizowane w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, na pograniczu Niziny Śląsko-Łużyckiej i Wału Trzebnickiego, nad Bobrem i Czerną Wielką; siedziba powiatu żagańskiego. Historycznie miasto przynależy do Dolnego Śląska, jednak po II wojnie światowej związki Żagania z tą krainą osłabły. Według legendy Żagań został założony ok. 700 roku przez słowiańską księżniczkę Żagannę, która była córką Wandy, a wnuczką króla Kraka. Pierwsza historyczna wzmianka o Żaganiu, jako grodzie kasztelańskim, pochodzi z 23 maja 1202 roku. Miasto otrzymało od księcia Konrada I prawa miejskie. Nie zachował się jednak akt lokacyjny, stąd też dokładna data nadania praw miejskich jest niemożliwa do ustalenia, aczkolwiek musiało to nastąpić między 1248 a 1260 rokiem [...]" 



zespół klasztorny poaugustiański 


barokowy zespół pałacowy Lobkowitzów

Urząd Miejski (Pałac księżnej Doroty Biron, Pałac Wdowi) 



zespół klasztorny poaugustiański 


"[...] Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1320 r. mówiąca o zwiększeniu dotacji na kościół przez księcia Henryka IV. Od końca XIII wieku Żagań był stolicą samodzielnego księstwa żagańskiego rządzonego do 1472 przez Piastów śląskich. W 1627 cesarz Ferdynand II Habsburg sprzedał księstwo dowódcy swoich wojsk Albrechtowi Wallensteinowi. Za jego rządów miasto bardzo się rozwinęło. Albrecht Wallenstein sprowadził do miasta wielkiego uczonego, astronoma Jana Keplera, który prowadził w Żaganiu obserwacje astronomiczne i meteorologiczne. W 1785 księstwo przeszło w posiadanie Piotra Birona, księcia kurlandzkiego. W latach 1842–1862 za czasów panowania księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord, najmłodszej córki Birona, Żagań stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego o znaczeniu ponadregionalnym. W mieście przebywały wówczas takie sławy jak Ferenc Liszt, Božena Němcová czy Honoré de Balzac. Po śmierci księżnej Doroty księstwo żagańskie przeszło w ręce jej syna Napoleona Ludwika de Valencay i jego spadkobierców. W 1967 władze PRL i Francji podpisały porozumienia o wypłacie odszkodowania za dobra żagańskie w wysokości 2,5 mln dolarów, które spłacano do 1983. W roku 1771 na wieży kościoła Najświętszej Marii Panny zainstalowano pierwszy na Śląsku piorunochron" (za: Wikipedia) 

dworzec PKP 


zespół klasztorny poaugustiański 




Na zdjęciach m.in.: 

>> Kaplica Bożego Grobu (jest wierną kopią Kaplicy Grobu Chrystusowego w Jerozolimie) 



>> wieża kościoła ewangelickiego (pozostałości jednego z 6 Kościołów Łaski na Śląsku) 

kościół filialny pod wezwaniem Świętego Ducha, późnobarokowy z lat 1701–1702
wieża ratuszowa, która jest pozostałością ratusza usytuowanego pierwotnie w Rynku
dawne kolegium jezuickie
dworzec kolejowy 
pałac, tzw. Dom Wdowi -  obecnie siedziba Urzędu Miasta
pomnik Keplera 
kamienice 
mural z atrakcjami Żagania


kamienice 


zespół klasztorny poaugustiański 

barokowy zespół pałacowy Lobkowitzów

fontanna

Sąd Rejonowy

mapa/lokalizacja: 







zespół klasztorny poaugustiański 



polecam również ciekawostki związane z Żaganiem:





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz