Translate

16 czerwca 2024

Bastion Sakwowy we Wrocławiu (GALERA)


Odnowiona atrakcja stolicy Dolnego Śląska lśni za dnia i w nocy! 

Przywrócony do świetności i życia zabytek w centrum Wrocławia od 2024 roku cieszy znów mieszkańców i turystów! 

Choć nie ma legendarnej wieży - jest naprawdę fantastycznym miejscem w wielkim potencjałem. 








"Bastion Sakwowy (niem. Liebichs Höhe, Liebichshöhe, Taschenbastion, po wojnie również Wzgórze Partyzantów)  – fragment dawnych fortyfikacji miasta Wrocławia. Na miejscu istniejącego wcześniej wzgórza, przy znajdującej się od średniowiecza bramie miejskiej, zwanej – od nazwy cechu – Bramą Sakwową, zbudowano w 1571 bastion systemu szkoły nowowłoskiej według projektu Hansa Schneidera. Po likwidacji wrocławskich fortyfikacji na polecenie francuskich zwycięzców z 1807 roku planowano w 1813 przekształcić Bastion Sakwowy w cytadelę. W rezultacie jednak bastion włączono w ciąg widokowej promenady miejskiej, zamieniając go we Wzgórze Sakwowe według projektu Johanna Friedricha Knorra. Pół wieku później, w 1867 roku, wybudowano na wzgórzu belweder oraz wieżę, a samo wzgórze przemianowano na Liebichs Höhe (wzgórze Liebicha). Kupiec Adolf Liebich ufundował ten kompleks wypoczynkowy w 1867 na pamiątkę swego brata Gustawa, właściciela cukrowni na Klecinie; wieża nie dotrwała do końca II wojny światowej" 
(za: Wikipedia) 








W czerwcu 2024 roku (8 czerwca) obiekt udostępniono oficjalnie po I etapie remontu. Wcześniej przez wiele lat miejsce było zamknięte i niszczało z uwagi na spory prawne. 










fundator tego kompleksu: 

Adolph Liebich
kupiec i społecznik związany z Wrocławiem








***

A tak to miejsce wyglądało pierwotnie - przed zniszczeniami...




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz