Translate

9 czerwca 2024

Černohorská rašelina, czyli czarnogórskie torfowisko w Karkonoszach (GALERIA)


Piękne widoki w czeskich Karkonoszach. 

Kiedy Flora sprawi, że letnie łąki są białe! 

Zapraszam na spacer po torfowisku. Na spotkanie z wełnianką i storczykami! 











" Černohorská rašelina to pomnik przyrody na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (Krkonošský národní park) w Czechach. Leży w pobliżu Jańskich Łaźni (Janské Lázně). Torfowisko położone jest w płaskim siodle pomiędzy karkonoskimi szczytami Černá hora i Světlá. Na terenie poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna i oznakowane szlaki turystyczne. Miejsce leży około 1199 m n.p.m" (za: Wikipedia) 











"Černá hora (niem. Schwarzenberg, Spiegelkoppe, 1299 m n.p.m.) – wzniesienie w Sudetach Zachodnich w czeskiej części Karkonoszy. Wzniesienie położone jest na południowy wschód od Pecu pod Sněžkou, w południowo-wschodniej części Karkonoszy, na obszarze czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego. W rozległych zaroślach na zboczach góry zachowały się na polanach i porębach enklawy łąkowe. Na północ od wierzchołka, na ramieniu odchodzącym ku Světlej znajduje się obszerne torfowisko Černohorské rašeliniště" (za: Wikipedia) 










"Wełnianka (Eriophorum, cz. Suchopýr) – rodzaj roślin należący do rodziny ciborowatych. Należy tu około 25 gatunków występujących głównie w strefie klimatu chłodnego i arktycznego oraz na terenach górskich półkuli północnej. Puchu z wełnianek używano dawniej w tapicerstwie do wypełniania poduszek, wykonywano z niego knoty do lamp oraz próbowano wyrabiać nici" (za: Wikipedia) 










mapa/lokalizacja: 


około 10 km w linii prostej od przejścia granicznego PL - CZ na Przełęczy Okraj (Kowary/Malá Úpa)

wstęp do parku jest darmowy 







polecam również: 





******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz