Translate

2 czerwca 2024

Panteon Upiorów Sudeckich (GALERIA)


Multimedialna wystawa została zaprezentowana w 2024 roku w Kamiennej Górze. Inspiracją do jej powstania były przerażające legendy sudeckie! 


Ekspozycja prezentuje najstraszniejsze postaci z dawnych opowieści z południa Dolnego Śląska, a także demony i wampiry, o których wspominają kroniki i literatura inspirowana nieprawdopodobnymi historiami. W salach wystawienniczych można spotkać m.in. Karkonosza, Białą Damę, Śmierć czy Frankensteina. 











Agencja Sudety.pro - PR i Marketing Terytorialny przygotowała projekt wpisujący się w turystyczną modę na tajemnicze miejsca i opowieści. Wystawa przedstawia wybrane postaci legendarnych demonów, upiorów i mitycznych sił związanych z Sudetami. Przez wieki mieszkańcy regionu przekazywali podania na temat paranormalnych sił i zjawisk. Często były one utożsamiane z konkretnymi postaciami. 

Wystawa została udostępniona w maju 2024 roku w kamienicy w Kamiennej Górze, w której agencja prowadzi Sudecką Informację Turystyczną.   












Scenariusz projektu Panteonu powstał w oparciu o research regionalistów, w którym brałem osobiście udział, na zaproszenie pomysłodawcy i koordynatora przedsięwzięcia. 

Projekt będzie rozwijany o kolejne upiory i widma z legend. 

Przedsięwzięcie ma na celu propagowanie bogactwa kulturowego Sudetów, płynącego również z niematerialnych świadectw, w tym opowieści, legend, przekazów i obyczajów. 
 








Więcej informacji: 

Zapowiedź video: 








mapa/lokalizacja: 

polecam również: 




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz