Translate

16 czerwca 2024

Janské Lázně - stare czeskie uzdrowisko w Karkonoszach (GALERIA)


Piękny kurort z ciekawą architekturą! 

Tradycje uzdrowiskowe tego miejsca sięgają średniowiecza! Miejscowość czaruje górską okolicą i klimatyczną zabudową. 











"Janské Lázně (niem. Johannisbad , pol. Jańskie Łaźnie) miasto uzdrowiskowe położone w powiecie Trutnov, w regionie Hradec Králové. Miasteczko leży na średniej wysokości 519  m n.p.m. w bocznej dolinie rzeki Úpy w Karkonoszach. Według XVI-wiecznego kronikarza trutnowskiego Simona Hüttela (1530-1601) ciepłe źródło w dzisiejszych Janskich Łaźniach odkrył 6 czerwca 1006 roku Jan z Chockowa , zbrojmistrz rycerza Albrechta z Trautenberga. Bardziej prawdopodobne jest jednak twierdzenie, że źródło zostało odkryte w  XI wieku przez poszukiwaczy poszukujących nowych złóż rud i metali szlachetnych. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu wody termalnej do kąpieli pochodzą z XIV wieku. Kolejna ciekawa wzmianka o Jańskich Łaźniach znajduje się w dziennikach podróży legata papieskiego Eneasza Sylwiusza z 18 sierpnia 1458 roku. Do 1867 roku Janské Lázně wchodziły w skład Svobody nad Úpou. W 1881 r. Janské Lázně zostały podniesione do rangi miasteczka, w 1965 roku Jańskie Łaźnie zostały podniesione do rangi miasta" (za: Wikipedia) 











na uwagę zasługują: 

-Kościół św. Jana Chrzciciela 
-Domy uzdrowiskowe i wille (m.in. Willa Marianum, Dom Zdrojowy Moravěnka, Dom Zdrojowy Terra  i inne)
-neorenesansowy Dom Zdrojowy z kolumnadą (obecnie hala spacerowa z kawiarnią) 
-neogotycki Kościół ewangelicki - 
-pomnik Krakonoša (Ducha Gór) autorstwa rzeźbiarza Zeippelta

ponadto:











strona oficjalna: 

mapa/lokalizacja: 

leży około 13 km w linii prostej od przejścia granicznego na Przełęczy Kowarskiej,
 około 15 km w linii prostej od przejścia granicznego w Lubawce 










polecam również: 







napis na domu: 


Gott behüt' uns vor Regen und Wind, Und vor Gesellen, die langweilig sindChroń nas Boże przed deszczem i wiatrem oraz przed ludźmi, którzy są nudni










******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz