Translate

22 czerwca 2024

Teatr Zdrojowy w Cieplicach (GALERIA)


Dawny teatr dworski w Cieplicach Śląskich-Zdroju jest jednym z najstarszych budynków teatralnych na Dolnym Śląsku. Początkowo scena Schaffgotschów, przeznaczona dla gości kurortu, obecnie scena lalkarska. 

Klasycystyczny gmach powstał na początku XIX stulecia i zachował do dziś piękne wnętrza z epoki. Cieplice były w XIX wieku jednym ze znaczących uzdrowisk Śląskich. Wpływowa rodzina Schaffgotschów zbudowała teatr dla gości kurortu. Gmach powstał w parku na tyłach monumentalnego >> pałacu rodowego tej śląskiej familii. 







"Zdrojowy Teatr Animacji w Cieplicach (niem. Kurtheater Warmbrunn) – jeden z trzech teatrów lalkowych na Dolnym Śląsku, założony w 1976 roku. Jego siedzibą jest XIX-wieczny budynek Teatru Zdrojowego w Jeleniej Górze, w Cieplickim Parku Zdrojowym. Budynek leży w centrum XVIII-wiecznego parku w Cieplicach (dzielnica Jeleniej Góry). Wybudowano go w 1836 roku w stylu klasycystycznym, według projektu Alberta Tollberga. Wnętrze budynku wykonane jest z drewna, w tym także mechanizmy sceniczne. Unikatem w regionie jest nachylona ku publiczności scena i niezwykła akustyka. Na widowni z jednym balkonem może zasiąść do 200 widzów. Teatr Zdrojowy jest siedzibą Teatru Animacji od 2000 roku. W 2007 roku rozpoczęła się rozbudowa budynku. Teatr zyskał nowe zaplecze: garderoby, sale prób, pomieszczenia administracyjne i foyer" (za: Wikipedia) 







W tym teatrze gościło wielu ciekawych artystów. Wystawiano tam sztuki impresaryjne, zarówno opery, jak i teatr dramatyczny, wodewile. jednym z artystów, którzy występowali w XIX wieku na scenie teatru w Cieplicach był wrocławski aktor i dramaturg >> Karl von Holtei, który w Cieplicach zaprezentował swoją sztukę "Stary wódz" o Tadeuszu Kościuszce

więcej informacji na stronach: 
http://teatr.jgora.pl/











polecam również inne posty oznaczone tagami: 

#teatr,     #Cieplice 






******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz