Translate

11 czerwca 2024

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach Śląskich-Zdroju - luksusowa siedziba śląskiej szlachty w kurorcie (GALERIA)


Wspaniała rezydencja jednej z najmożniejszych i najważniejszych rodzin w historii Śląska. Dziś w majestatycznym gmachu mieści się szkoła wyższa.  

Jeden z  najwspanialszych zabytków Doliny Pałaców i Ogrodów! 

Wnętrze pałacu zachwyca kilkoma zachowanymi stylowymi salami z zabytkowym wyposażeniem.  

Wyróżniają się bogate sztukaterie, kunsztowne piece kaflowe czy tkane obicia ścian. 


"Pałac Schaffgotschów – pałac położony w centrum uzdrowiska Cieplice-Zdrój. Monumentalną rezydencję (fasada posiada długość 81 metrów) wzniósł książę Johann Nepomucen Schaffgotsch w miejscu renesansowego dworu i domu gościnnego. Pałac wzniesiono w latach 1784-1809 z wykorzystaniem reliktów obu budynków, które pozostały po pożarze z roku 1777. Rezydencja reprezentuje styl dojrzałego baroku w połączeniu z formami wczesnoklasycystycznymi. Autorem projektu jest Johann Georg Rudolf, którego zatrudniono w dobrach Schaffgotschów oraz majątku cystersów krzeszowskich [...]" "[...] Dekoracje fasady wykonał Augustin Wagner i kamieniarz Johann Pausenberger. Wnętrza dekorowali w stylu empire, w latach 1789-1809, malarz Anton Paetz i sztukator Johan Joseph Echtler. W latach 1865-1866 przebudowano wnętrza w duchu historyzmu. Trójkondygnacyjna bryła budynku pałacowego nakryto wysokim, czterospadowym dachem z lukarnami i wysokimi kominami. Wydłużona 21-osiowa elewacja frontowa pałacu ozdobiono dwoma trzyosiowymi ryzalitami pozornymi zawierającymi portale oraz ujmującymi siedem środkowych osi okiennych. Wieńczące ryzality półkoliste kartusze wypełniono herbem Schaffgotsch, ujęte po bokach attykami ze spoczywającymi na nich kobiecymi posągami oraz zwieńczono wazami[...]" "[...] W kilku salach piętra zachowały się stylowe urządzenia klasycystyczne (posadzki, obicia ścian, plafony, boazerie itp.). Na szczególną uwagę zasługuję m.in. dwukondygnacyjna sala balowa (obecna aula), zaprojektowana przez mistrza Kurza z Kowar. Jej ściany i sufit bogato ozdobiono sztukaterią, intarsjowaną mozaikę podłogową, dwa klasycystyczne piece, kryształowy żyrandol oraz lustra. Ściany zdobią medaliony przedstawiające personifikacje antycznych bogiń. W sali Niebieskiej i Lustrzanej zachowały się piece i meble z epoki, parkiety i sztukaterie. Obecny sekretariat to dawny gabinet Schaffgotschów" (za: Wikipedia) 


Obecnie w pałacu mieści się Politechnika Wrocławska. 

Hrabiowie Schaffgotsch to rodzina szlachecka zamieszkująca Śląsk i Czechy. Od XVI wieku należeli do największych właścicieli ziemskich w tych krajach i zajmowali się administracją państwową, wojskiem, kościołem, gospodarką, nauką i kulturą. W 1627 roku otrzymali tytuł honorowy Semperfrei i wszelkie prawa książąt śląskich. W 1708 r. zostali podniesieni do rangi hrabiów cesarskich. 

Zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Jeleniej Górze-Cieplicach jest częścią kompleksu "Pałace i parki krajobrazowe Kotliny Jeleniogórskiej" ("Dolina Pałaców i Ogrodów" na terenie gmin Mysłakowice, Podgórze oraz miast Jelenia Góra i Kowary) - czyli kompleksu zabytków, który został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 września 2011.


polecam również: Dziękuję Dyrekcji Filii Politechniki Wrocławskiej mieszczącej się w Cieplicach za udostępnienie mi zabytkowych wnętrz pałacu Schaffgotschów do zwiedzania. 

 


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz