Translate

27 czerwca 2024

Pałac w Ciechanowicach - perła nad Bobrem (GALERIA)


Wspaniały pałac w Sudetach! Obiekt jest dostępny dla turystów. 

W środku zobaczyć można bezcenne polichromie. Rezydencję otacza przepiękny park! 

Pałac w Ciechanowicach jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji powiatu kamiennogórskiego. Zabytkowa rezydencja ulokowana jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu - leży u stóp Rudaw Janowickich, krok od słynnych Kolorowych Jeziorek. 
"Pałac w Ciechanowicach (niem. Schloss Rudelstadt) – zabytkowy pałac wybudowany w XVII w. w Ciechanowicach – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Marciszów, w przełomie Bobru, na pograniczu Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. W XVI wieku był to renesansowy dwór otoczony fosą. Pierwsza udokumentowana informacja dotycząca budowli – sięga roku 1568. Obiekt został przebudowany na barokowy pałacyk na początku XVIII w. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1846 r. dla hrabiego Fryderyka Bernarda von Prittwitza. Od 1970 roku w pałacu mieścił się Dom Dziecka, a następnie szkoła. W 2008 roku pałac został zakupiony przez Andrzeja Mellera, który sfinansował kompleksowy remont zabytkowego obiektu [...]" 
"[...] Pałac kryty dachem dwuspadowym z facjatą w osi głównej. Od północnego zachodu oszklona weranda. Siedmioosiowa fasada główna ozdobiona jest pilastrami kompozytowymi i portalem z pierwszej poł. XVIII w. wspierającym balkon. Okna w obramowaniach z piaskowca. We wnętrzu zachowały się sztukaterie i boazerie. Podczas prac remontowych w 2010 roku przy zakładaniu instalacji elektrycznej we wnętrzach, pod grubą warstwą tynku przypadkowo odkryto XVI wieczne freski. Freski pokrywają niemal wszystkie ściany pomieszczeń na pierwszym piętrze (570 metrów) oraz sufit w Sali Rycerskiej na parterze. W jednym z pomieszczeń odkryty został poczet cesarzy rzymskich (datowany na 1588 rok). Wartość artystyczna fresków porównywalna jest z freskami wawelskimi" (za: Wikipedia) 

mapa/lokalizacja: 

niedaleko pałacu znajduje się przystanek PKP Ciechanowice na linii Wrocław/Wałbrzych - Jelenia Góra/Szklarska Poręba - z przystanku do pałacu jest 800 metrów piechotą 

strona oficjalna: 


zwiedzanie pałacu i ogrodów oraz parku pałacowego jest płatne/biletowane. 
przy pałacu znajduje się duży parking dla gości 
w pałaców i ogrodach (amfiteatr) odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne Najcenniejszym walorem pałacu są freski, które poddane zostały pieczołowitej konserwacji. Oprócz tego w pałacu zobaczyć można wyposażenie będące kolekcją obecnego właściciela - są to antyki, dzieła sztuki i pamiątki, tworzące bogatą ekspozycję w salach pałacowych. Pałac otacza przepiękny park. 

>> galeria zdjęć z parku TUTAJ << polecam również inne posty oznaczone tagami: 


W okolicy: 
polecam również: 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

1 komentarz:

  1. Dziękuję Panu za te piękne zdjęcia i informacje. Nie miałam pojęcia, że Dolny Śląsk skrywa tyle perełek!

    OdpowiedzUsuń