Translate

4 czerwca 2020

Wrocławski okulista – pionier i lekarz wielkich (Cohn, zasługi, pacjenci: odkrywca Troi i żona Wagnera)

Wrocławska medycyna na przełomie XIX i XX wieku była kuźnią światowej sławy talentów. Jednym z niezwykle zasłużonych lekarzy był wybitny specjalista – Hermann Cohn. Ten okulista nie tylko zapisał się w dziejach jako pionier profilaktyki i badań widzenia, ale też jako autorytet, któremu swoje zdrowie zawierzyli m.in. odkrywca Troi i Myken oraz dyrektorka festiwalu w Bayreuth, uznawana a jedną z najbardziej wpływowych kobiet XIX wieku.


(od lewej: Heinrich Schliemann, Hermann Cohn, Cosima Wagner - wolne media, wikimedia.org)




Do listy takich nazwisk, jak Hermann Brehmer, Ferdinand Cohn, Albert Neisser, Jan Mikulicz-Radecki, William Louis Stern, Paul Ehrlich, którzy na przełomie XIX i XX wieku związany byli z dolnośląską medycyną koniecznie trzeba dodać Hermanna Cohna.


grób lekarza na cmentarzu we Wrocławiu 


Hermann Cohn urodził się 4 czerwca 1838 roku we Wrocławiu i tam zmarł 11 września 1906 roku. Był uznanym lekarzem okulistą. Studiował chemię i medycynę na uniwersytetach w Heidelbergu, Wrocławiu i Berlinie. Szlifował umiejętności w Paryżu i Wiedniu. Habilitował się i założył klinikę w rodzinnym Wrocławiu. Zasłynął badaniami związanymi z higieną wzroku i widzenia u dzieci szkolnych (badał proces powstawania krótkowzroczności). Był pionierem tego typu praktyk medycznych („History of Medicine”). Renoma wrocławskiego specjalisty sprawiła, że jego sława sięgała daleko poza region. Badania Cohna zapewniły Wrocławiowi miejsce na kartach historii okulistyki. Cohn zaś miał wybitnych pacjentów. Publikacje (np. "Wrocławscy Żydzi 1850-1945", "Historia Wydziałów Lekarskiego i Farmaceutycznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Medycznej we Wrocławiu w latach 1702-2002") podają, że z wiedzy i umiejętności lekarza z Wrocławia korzystał m.in. odkrywca Troi i Myken, słynny archeolog-amator Heinrich Schliemann, a także Cosima Wagner, żona kompozytora Richarda Wagnera, dyrektorka festiwalu w Bayreuth, uważana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet przełomu XIX i XX wieku (na jej temat więcej TUTAJ). Wspomnienia na temat doktora Cohna, w tym wymieniające jego słynnych pacjentów, ukazały się w 100-lecie jego urodzin na łamach tygodnika „Das Neue Tage-Buch”.
Hermann Cohn – nazywany „Augen-Cohn“ - jest pochowany na cmentarzu żydowskim we Wrocławiu. Wspólny grób okulisty i jego żony przypomina architekturę egipskiego antyku. 


Polecam też:









Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :)



****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1200 galerii na Facebooku
ponad 2500 postów na blogu
ponad 3800 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 




5 komentarzy:

  1. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak samo uważam że to jest bardzo dobry wpis. Na pewno na ten blog wrócę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja nie mogłabym być lekarzem. To bardzo wymagająca i trudna praca. Podziwiam zawsze lekarzy i wcale się nie dwie że wiele specjalistów wyjechało za granicę i tam pracuje. Tam gdzie lepsze warunki i lepsza płaca.

    OdpowiedzUsuń
  4. Okulista to bardzo ciężka specjalizacja. Musisz się bardzo dużo uczyć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawa historia tego okulisty i jego żony.

    OdpowiedzUsuń