Translate

25 czerwca 2024

Zamek w Karpnikach - rezydencja jak z baśni! (GALERIA)


Wspaniały zabytek w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku jest przykładem zadbanej rezydencji. Budowla zachwyca romantyczną bryłą, malowniczym położeniem i wysmakowanym wnętrzem! 

To jeden z zabytków należących do słynnej Doliny Pałaców i Ogrodów. Zespół zamków, pałaców i dworów w okolicach Jeleniej Góry tworzy unikatową krainę kulturową. 

Warto nadmienić, że w tym zamku mieszkała jako dziecko i nastolatka Maria Pruska - matka słynnego "szalonego króla" - Ludwiga II Bawarskiego. To on wybudował w Bawarii słynne zamki, w tym Neuschwanstein. Jego rodzice spotykali się właśnie w zamku w Karpnikach! 

Dziś obiekt jest luksusowym hotelem. Wnętrza dostępne są dla gości. Turyści mogą zwiedzić park zamkowy ze stawami, a także dziedziniec z kawiarnią. 

"Zamek w Karpnikach (niem. Schloss Fischbach) – zabytkowy zamek położony we wsi Karpniki w województwie dolnośląskim w powiecie karkonoskim, w gminie Mysłakowice, u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich. Zamek został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie przez Henryka Czirna, właściciela Płoniny i Sokolca. W kolejny wiekach zamek był kilkakrotnie przebudowywany. Niewielką budowlę powiększył w 1475 Kacper Schoff-Gotsch. Składała się ona wówczas z wieży oraz dwóch budynków, które połączone murami tworzyły dziedziniec. Całość usytuowana była na otoczonej fosą sztucznej wyspie. Podczas przebudowy z przełomu XVI/XVII stulecia wzniesiono nowe skrzydła, odnowiono wieżę i zmodernizowano wnętrza. Zakończenie prac przypadło na rok 1603, o czym świadczy data na jednym z istniejących do dziś portali. W 1822 kupił zamek dla siebie oraz żony Marianny książę Wilhelm von Hohenzollern, brat króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i wkrótce zlecił jego przebudowę w stylu neogotyku angielskiego [...]" 
 "[...] Jego obecny wygląd pochodzi z 1846 i jest zasługą architekta niemieckiego Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach w 1832. W czasach, kiedy Karpniki należały do niemieckiej rodziny panującej, zgromadzono tu wiele pamiątek, organizując na pierwszym piętrze muzeum i udostępniając je wybranej publiczności. Prezentowano w nim wyroby rzemiosła artystycznego, rzeźby, zbiory klejnotów, dawną broń, stare witraże. Na pierwszym piętrze północnego skrzydła mieściła się biblioteka z bogatymi zbiorami rękopisów. W pałacu tętniło życie towarzyskie, a spośród utytułowanych gości wymienić można m.in. niemiecką rodzinę królewską, wielkie księżne rosyjskie Olgę i Aleksandrę Teodorownę, wielkiego księcia Mikołaja (późniejszego cara), licznych przedstawicieli arystokracji: Reussów, Radziwiłłów, księcia Wołkońskiego, Klaudynę z Działyńskich Potocką. Z okazji tych wizyt organizowano bale, koncerty i przedstawienia teatralne [...]" 
"Książę Wilhelm spędzał ciepły sezon z żoną Marianną i czwórką dzieci na zamku w Karpnikach. Najmłodsza córka pary książęcej, Maria Pruska, została bierzmowana w 1842 roku w wiejskim kościele w Karpnikach w obecności księcia koronnego Maksymiliana Bawarskiego. W październiku tego samego roku wyszła za mąż za księcia koronnego i w 1848 roku została królową Bawarii.  25 sierpnia 1845 w Monachium urodził się syn pary - Ludwig II, król Bawarii, mecenas Wagnera i budowniczy zamków.
Po latach stagnacji i izolacji majątku od społeczeństwa nastąpiła kolejna zmiana właściciela i od 2009 były prowadzone prace restauratorskie, w celu utworzenia w zamkowych pokojach ekskluzywnego hotelu" 

(za: Wikipedia) 
strona oficjalna:

w okolicy: 
#RudawyJanowickie 


Dziękuję administracji hotelu Zamek Karpniki za udostępnienie reprezentacyjnych wnętrz - holu oraz pomieszczeń I piętra - i zgodę na sfotografowanie zabytkowych detali i wyposażenia. jeden z zabytków wchodzących w skład kompleksu Doliny Pałaców i Ogrodów (częściowo na liście Pomników Historii)

więcej >> TUTAJ << 

(również relacje z takich zabytków jak: pałac Pakoszów, pałac Schaffgotschów w Cieplicach, pałac Paulinum, pałac Wojanów, pałac Staniszów, pałac Łomnica, pałac Bukowiec i inne) 


polecam również inne wpisy oznaczone tagami: 

#zamek,       #PomnikHistorii 


polecam również wpisy historyczne z bloga, związane z dawnymi mieszkańcami zamku w Karpnikach: 


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz