Translate

5 czerwca 2024

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (GALERIA)


Muzeum w Zielonej Górze zachwyca bogactwem i różnorodnością kolekcji! Są tam wyeksponowane dzieła sztuki od średniowiecza po współczesność, muzealia związane z Śląskiem, ziemią lubuską, Polską; rozmaite przykłady rzemiosła, pamiątek historycznych. 


Burzliwa, intrygująca historia Zielnej Góry, regionu i województwa opowiedziana za pomocą artefaktów. 

"Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – gromadzi i chroni materialne i duchowe dziedzictwo kulturowe ziem położonych nad środkową Odrą, którym po II wojnie światowej nadano nazwę „Ziemia Lubuska”. Ważnym zadaniem muzeum jest także upowszechnianie wiedzy o historii, kulturze, tradycjach i zabytkach regionu. Początki zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze sięgają roku 1908. Muzeum w Zielonej Górze powstało w 1922 roku dzięki inicjatywie Towarzystwa Pielęgnacji Tradycji Regionalnej Miasta Zielona Góra. W 1959 Muzeum Okręgowe w Zielonej Górze uzyskało dla swoich potrzeb gmach po Starostwie Powiatowym, który użytkuje do chwili obecnej. W 1967 r. placówka otrzymała nazwę „Muzeum Ziemi Lubuskiej”. Zbiory Działu Sztuki Dawnej to ponad 2200 muzealiów z zakresu rzeźby, malarstwa, grafiki oraz rzemiosła. Do grupy szczególnie cennych obiektów należy rzeźba sakralna od XIV do początku XX wieku, związana z terenem Dolnego Śląska. Na liczący ponad siedem tysięcy obiektów zbiór Działu Historycznego składają się takie grupy muzealiów jak: pocztówki, pieczęcie, afisze wyborcze, sztandary, mapy i plany. W ramach Działu Historycznego działa Gabinet Numizmatyczny. W swych zbiorach zgromadził ponad 4900 obiektów. Kolekcja Działu Winiarskiego liczy ponad 1500 eksponatów" (za: Wikipedia) 








"Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku"
"opiera się na bogatych zbiorach polskiej sztuki współczesnej XX wieku, gromadzonej od ponad pół wieku w zielonogórskim muzeum. Liczy ona ponad sześć tysięcy obiektów, reprezentujących wszystkie klasyczne dyscypliny artystyczne" (za: https://mzl.zgora.pl/)















"Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski"
"Na przestrzeni ponad 400 metrów kwadratowych wyodrębniono sześć modułów ekspozycyjnych. Pierwsza część obejmuje okres od X do końca XVIII wieku. Materialnym wyrazem dziejów i tradycji są artefakty archeologiczne, kartusz herbowy, portret trumienny, sakralne przedstawienia rzeźbiarskie, świeczniki ołtarzowe czy Biblia Lutra. Szczególną częścią prezentacji  dotyczącej okresu od XIX do początków XX wieku jest wielkoformatowa, blisko 12-metrowa panorama Zielonej Góry, oparta na fotografii z 1897 roku. Osobne i szczególne miejsce na wystawie zajmuje narracja ukazująca przełomowy dla całej powojennej historii regionu rok 1945. To szczególny czas wielkich migracji, początek kształtowania się  lubuskiego terytorium i tutejszej społeczności. Ten okres przybliża ponad sto oryginalnych przedmiotów, dokumentów oraz relacji świadków. Kolejna odsłona dotyczy już powojennej Zielonej Góry, której bogatą polską historię po 1945 roku ilustrują oryginalne eksponaty, zdjęcia oraz przekaz multimedialny" (za: https://mzl.zgora.pl/) 



"Galeria piastowskich książąt Śląska Lubuskiego"
"Dynastia Piastów Śląskich przyczyniła się do dynamicznego rozwoju Śląska. Dzieje naszego regionu są ściśle związane z konsekwentną polityką Henryka Brodatego, który ma osobisty wkład w lokacje wielu miejscowości oraz w działania mające na celu zasiedlanie i budowanie nowych ośrodków miejskich i religijnych" (za: https://mzl.zgora.pl/)










"Dział Winiarski"/"Winiarenka mieszczańska"
"W Zielonej Góry wolny wyszynk był przez wieki prawem zwyczajowym, które w XIX w. zostało usankcjonowane aktami prawnymi. Przepisy z 1891 r. zezwalały właścicielom winnic na sprzedaż detaliczną własnej produkcji wina bez uiszczania podatku przez trzy wybrane przez siebie miesiące w roku. Zielonogórscy winiarze chętnie korzystali z tego przywileju. Zimą wyszynk był prowadzony w domach mieszczańskich, latem konsumowano wino na dworze" (za: https://mzl.zgora.pl/)







"Śląska sztuka sakralna"
"Do najcenniejszych wystaw stałych Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze należy galeria śląskiej sztuki sakralnej. Ekspozycja ukazuje zabytki pochodzące z okresu od XIV do końca XVIII wieku. Są to dzieła o bogatych wartościach treściowych, ideowych i artystycznych, przybliżające kulturę duchową i materialną naszego regionu.  Na wystawie znajduje się blisko 80 obiektów z zakresu rzeźby, malarstwa i rzemiosła, tworzących dwa zespoły: późnogotycki i barokowy. Ekspozycję sztuki gotyckiej tworzą głównie rzeźby wolnostojące i ołtarzowe. Największymi obiektami są dwa ołtarze szafiaste z XV i XVI wieku. Pośród dzieł barokowych poziomem artystycznym wyróżnia się figuralna grupa “Zaślubin Marii”. Obok prezentowany jest XVIII-wieczny obraz “Pocałunek Józefa” powstały według pierwowzoru dzieła Michała Leopolda Willmana – wybitnego śląskiego malarza barokowego, tworzącego wraz z uczniami dla wielu tutejszych kościołów" (za: https://mzl.zgora.pl/) 





"Galeria Tadeusza Kuntze" 
"Do najsławniejszych ludzi sztuki pochodzących z Zielonej Góry należy urodzony tu w 1727 roku Tadeusz Kuntze. Artysta zajmuje w dziejach XVIII-wiecznej sztuki pozycję wybitną. Nadworny malarz biskupa Stanisława Załuskiego gruntowne wykształcenie pobierał w Krakowie, w dwóch rzymskich akademiach oraz w Paryżu. Po ukończeniu nauki na krótko przyjechał do kraju, by wkrótce po śmierci możnego protektora w 1759 roku opuścić go na stałe. Malarz kilka lat spędził najprawdopodobniej w Hiszpanii, skąd wyjechał do Włoch. Mimo wielu lat spędzonych za granicą malarza nadal identyfikowano z krajem rodzinnym, nazywając Taddeo Polacco" (za: https://mzl.zgora.pl/)



"Galeria witraży"
“Winobranie” Marii Powalisz-Bardońskiej z 1981 roku.




"Cyna ze zbiorów Muzuem Ziemi Lubuskiej" 
"Istotną część zbioru dawnego konwisarstwa Muzeum Ziemi Lubuskiej stanowią zabytki sakralne: świeczniki, misy chrzcielne, kielichy mszalne i ampułki. Największy zespół tworzą naczynia składające się na wyposażenie zielonogórskich cechów rzemieślniczych: talerze, kubki, kufle i konwie powstałe w okresie od XVII do XIX w. " (za: https://mzl.zgora.pl/)





"Muzeum Dawnych Tortur"
"To największa w Polsce ekspozycja przybliżająca stosowanie prawa karnego, system wykonywania wyroków oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych" (za: https://mzl.zgora.pl/)



"Galeria Carla Friedricha Seifferta"
"W przestrzeni stylizowanej na XIX-wieczny salon znalazły się zarówno krajobrazy, jak i portrety. Carl Friedrich Seiffert urodził się w 1809 roku w Zielonej Górze. Malarz kształcił się w Berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ważnym elementem jego artystycznych zainteresowań była naukowa wyprawa w Karkonosze oraz wędrówka szlakiem książęcych zamków. Artysta podróżował po Włoszech odwiedzając Rzym i Neapol, poznał także Sycylię, Koryntię, Szwajcarię i Tyrol. Z tych wypraw zachowały się liczne pejzaże z widokami Alp, dolin, górskich potoków i jezior" (za: https://mzl.zgora.pl/) 















polecam również inne posty oznaczone tagami: 













******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz