Translate

27 czerwca 2024

Teatr Miejski w Jaworze (GALERIA)


Wspaniały teatr w mieście znanym z kościoła na liście UNESCO. 

Mniej znany zabytek Jawora - prawdziwa perła - jeden z najpiękniejszych budynków teatralnych Dolnego Śląska! 
"Teatr Miejski w Jaworze (niem. Stadtheater Jauer). Teatr powstał w 1799 jako „Stadttheater”, przez przebudowę gmachu mieszczącego wcześniej ławy obuwnicze i chlebowe. Teatr funkcjonował do 1850 r., gdy ze względu na stan budynku musiano wstrzymać spektakle. Nową neorenesansową siedzibę otwarto 1 grudnia 1875 r. Od 1933 roku teatr był siedzibą mającego stały zespół Dolnośląskiego Teatru Krajowego („Niederschlesisches Landestheater”), poza Jaworem grającego także w rozlicznych okolicznych miejscowościach. Był to typowy objazdowy teatr regionalny, „ogrywający” także okoliczne miejscowości: Grano w całym „okręgu teatralnym” rozciągającym się od Jawora, Bolkowa, Chojnowa, po Kamienną Górę, Lubawkę, a nawet Szprotawę [...]" "[...]  Biegnąca łagodnym łukiem pełna balustrada ozdobiona złoconymi girlandami, przy wygiętej wypukło loży środkowej, spięta jest barwnie polichromowanym, dwutarczowym herbem Jawora. Fasetę i plafon ozdabiają złocone sztukaterie. Płyciny ośmiu pięciobocznych pól rozmieszczonych gwiaździście wokół centralnej rozety wypełniają figuralne dekoracyjne obrazy. Wykonane techniką olejną na papierze przedstawiają postacie Muz. Na środku wisi zdobiony motywami roślinnymi i figuralnymi kandelabr.
Prace remontowe przeprowadzono w latach 2009-2010. Świeżego, nowego wyrazu nabrały pomieszczenia biurowe i foyer. Wycyklinowano parkiety, pomalowano ściany oraz stolarkę drzwiowo-okienną. Dla zwiększenia komfortu artystów oraz widzów w sali teatralnej zamontowano klimatyzację.
Od roku 1978r. budynek teatru jest siedzibą Jaworskiego Ośrodka Kultury"
(za: Wikipedia) 

mapa/lokalizacja: 

strona oficjalna: 

polecam również inne posty z tego miasta:

polecam również inne posty oznaczone tagiem******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz