Translate

8 grudnia 2022

Lubiąż – drugie imię baroku. Cysterskie niebo sztuki na śląskiej ziemi (GALERIA)


„Czy to jest ten słynny zamek” - zapytała mnie młoda turystka na parkingu. 
Lubiąż to turystyczna legenda Dolnego Śląska. Perła w koronie baroku na Śląsku – mocno podniszczona, ale wciąż wspaniale ociekająca późnością epoki, która nie znosiła pustki. 

Moje kolejne odwiedziny w tym miejscu były związane z służbowym pobytem, dzięki czemu trafiłem na specjalne, dedykowane zwiedzanie klasztoru i zaglądanie w kilka rzadko udostępnianych zakątków!


Zapraszam do mojej relacji! Oto spotkanie z dziełami Willmanna, cesarzami, sztukateriami i wszystkim tym, co grało w duszy baroku. zaraz po przekroczeniu progu klasztoru - takie widoki! 


wystawa nawiązująca do Odry, która płynie obok Lubiąża 

a za chwilę prawdziwa barokowa uczta!

niesamowita Sala Książęca w Pałacu Opata, wypełniają ją alegoryczne posągi, potężne rzeźby cesarzy z dynastii Habsburgów, iluzjonistyczne malarstwo. Kiedyś rozbrzmiewała tam muzyka i życie towarzyskie elit!


polecam:

>>> Lubiąż – słynny klasztor, związki z Juliuszem Cezarem, śląskim Rembrandtem, lekarzem Lenina i Michaelem Jacksonem (Lubiąż jest niezwykłą dolnośląską wsią. Jak na starą miejscowość przystało, związana jest z niesamowitymi historiami, legendami i kontekstami. Nie brakuje tam również zabytków! Dumą wsi jest ogromny, rekordowy w skali kontynentu – klasztor! Barokowe cudo jest skarbnicą dzieł sztuki oraz świadkiem kilkuset lat burzliwych dziejów Śląska)

finezyjne sztukaterie i malowidła z biblijnymi scenami - czyli cele cystersów lubiąskich! 

Mniej przyjemnym widokiem jest opustoszały, niegdyś wspaniale wyposażony kościół klasztorny.... 
Zamiast wspaniałych oryginalnych płócien Willmanna - śląskiego Rembrandta - ze scenami męczeństwa apostołów - mamy współczesne wydruki, które w ramach akcji "Ja tu jeszcze powrócę..." zawisły w miejscu wywiezionych dzieł sztuki... Oryginały można było zobaczyć wyjątkowo, ponownie na Dolnym Śląsku, podczas czasowej wystawy "Willmann. Opus Magnum" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (więcej TUTAJ) (wspomniane druki, na czas tej wystawy, zastępowały wypożyczone obrazy m.in. w kościołach w Warszawie, gdzie znalazły się po II wojnie światowej). 
kościół klasztorny - niewiele zostało z jego dawnej wspaniałości... wspaniałe są też kaplice i mauzoleum - poddawane pieczołowitej restauracji - dzięki temu odzyskują utracony blask 


A kolejną perełką, która przyprawia miłośników sztuki o szybsze bicie serca jest niesamowity refektarz! 

"Opactwo Cystersów w Lubiążu – cysterski zespół klasztorny w Lubiążu, jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, będący jednocześnie największym opactwem cysterskim na świecie. Opactwo to nazywane jest arcydziełem śląskiego baroku. Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry. W skład zespołu klasztornego wchodzą: bazylika Wniebowzięcia NMP, klasztor, pałac opatów (XVII / XVIII w.), pomocniczy kościół św. Jakuba, zabudowania gospodarcze. W krypcie pod gotycką bazyliką znajdują się nagrobki Piastów Śląskich (m.in. Bolesława Wysokiego) oraz mumie opatów cysterskich i zakonników" (wikipedia) 


biblioteka klasztorna jeszcze nie jest gotowa na ukazanie swojego oblicza...


mapa/lokalizacja:

Zaledwie 10 km w linii prostej od słynnego klasztoru w Lubiążu znajduje się dworska perełka: Dwór obronny w Mojęcicach (zobacz TUTAJ). 

polecam również:
***
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 
 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz