Translate

12 maja 2020

Rudawska Szwajcarka i alpejski Schweizerhaus – romantycznym szlakiem królowej-miłośniczki gór (GALERIA + ciekawostki)

Szukając architektonicznych paraleli i historycznych nawiązań, pokonamy ponad 600 km dystansu między ciekawymi XIX-wiecznymi obiektami górskimi. Z okolic zamku w Karpnikach trafimy prosto pod słynny Neuschwanstein. 



Co łączy Góry Sokole z Alpami Bawarskimi? Klimatyczne schronisko na zboczu Krzyżnej Góry ma "młodszego brata" w alpejskiej dolinie grzmiącego strumyka Pöllat. W 1850 roku królowa bawarska Maria otrzymała od męża, króla Maksymiliana II, w prezencie chatkę – kopię jej ukochanej leśniczówki, w której zakochała się podczas pobytu w Rudawach Janowickich. 


Następna część mojego cyklu, w którym zestawiam architektoniczne i artystyczne inspiracje oraz paralele: #Quodlibet.

Okolice miejscowości Schwangau w Bawarii słyną z zamków, w tym z takich hitów, jak Neuschwanstein i Hohenschwangau. W połowie XIX wieku, kiedy przyszły budowniczy „disneyowskiego“ gmachu miał zaledwie 5 lat, jego matka – Maria - otrzymała piękny prezent. Nad Pöllatem jej mąż, król Maksymilian II – nakazał wybudować chatkę. Louise von Kobell,  biografka króla Ludwiga II, syna Marii, w swojej książce „König Ludwig II. von Bayern und die Kunst“ napisała, że "Maksymilian zbudował szwajcarski dom według wzoru z Fischbachu na Śląsku i przekazał go swojej żonie, która spędziła dzieciństwo w Fischbach". Chodzi o Karpniki, gdzie w zamku cyklicznie kilka miesięcy przebywała książęca rodzina Marii Pruskiej. Jej matka – Marianna - otrzymała nawet od męża w prezencie tzw. Mariańskie Skały (Mariannenfels), czyli obecnie Starościńskie Skały (na ten temat TUTAJ). Okolice Rudaw, podobnie jak Schwangau  - pełne są nie tylko górskich uroków, ale i romantycznych rezydencji – to tzw. Dolina Pałaców i Ogrodów.






Szwajcarka w Rudawach  Janowickich, widok współczesny 


Szwajcarka, XIX wiek, domena publiczna, Śląska Biblioteka Cyfrowa, www.sbc.org.pl


Rodzice przyszłej bawarskiej królowej byli też budowniczymi chatki myśliwskiej w Górach Sokolich w Rudawach Janowickich ("Szwajcarka" typowym schroniskiem górskim stała się dopiero wiele dziesięcioleci później). Ten tyrolski domek powstał w latach 20. XIX wieku. Maria miała okazję wypoczywać tam w młodości w czasie górskich wspinaczek, które bardzo kochała. Musiała wyraźnie tęsknić za pięknymi Rudawami i leśniczówką, skoro jej mąż postanowił skopiować ukochany domek i postawić go w Alpach, 600 km od miejsca, w którym wychowała się królowa. Przewodniki podają, że alpejska Szwajcarka (Schweizerhaus Blöckenau na Bleckenau) była gotowa w 1850 roku. Maria miała wówczas 25 lat. Jej syn, przyszły król, skandalista i budowniczy zamków, 5 lat. Stare doniesienia prasowe z lat 50. i 60. XIX wieku podają, że rodzina królewska często jadała posiłki w tym górskim domku.




Louise von Kobell, König Ludwig II. von Bayern und die Kunst“ - na stronie 6 znajduje się stare zdjęcie Schweizerhaus Blöckenau na Bleckenau (Google Books) 



Schweizerhaus Blöckenau na Bleckenau, zdjęcie z XIX wieku, wolne media, wikimedia.org 


Maria Pruska urodziła się 15 października 1825 roku. Zapisała się między innymi jako inspiratorka założenia Bawarskiego Czerwonego Krzyża, ale i jako... alpinistka. Pisze się często o tej władczyni, jako o pierwszej niemieckiej alpinistce (Bergsteigerin)! Miłość do górskich wędrówek Maria wyniosła z Karkonoszy. W 1864 roku królem został jej syn, Ludwik II. Doskonale znał chatkę, która służyła mu za domek myśliwski. To on wzniósł 4 km od alpejskiej Szwajcarki Królowej Matki swój słynny zamek Neuschwanstein (na ten temat TUTAJ).


sudecka Szwajcarka na Dolnym Śląsku na filiżance, wystawa w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu 


Obecnie Szwajcarka w Rudawach jest schroniskiem górskim PTTK. To popularne miejsce wypoczynku na Szlaku Zamków Piastowskich i trasie po Rudawach Janowickich. Leży na wysokości 530 m nad poziomem morza.

Szwajcarka w Alpach Bawarskich działa obecnie jako Berggasthaus Bleckenau. Leży na wysokości ponad 1100 m n.p.m.


Maria Pruska, królowa Bawarii


Maksymilian II, król Bawarii

***

Quodlibet to termin zaczerpnięty z łaciny. Oznacza „co się podoba”. Stosowany był m.in. w kompozycjach muzycznych. Są też ciekawe architektoniczne quodlibety (pozostałe wpisy w LINKU)
w ramach cyklu ukazały się już posty:
  • Nimfa z „perły Łużyc i Śląska” oraz bogini z parku pałacowego na Ziemi Kłodzkiej vs. Królowa Luwru: Wenus z Milo
  • Chełmiec i Drachenfels (+ Nibelungenhalle artysty z Szklarskiej Poręby) (GALERIA + ciekawostki)
  • Od zarazy, wojny, żywiołu... kolumny wotywne (GALERIA: Kłodzko – Bystrzyca Kłodzka – Henryków vs. Rzym – Monachium – Wiedeń – Praga + Broumov)
  • W stylu smoka – Cieplice vs. Oslo i nie tylko (Skandynawskie klimaty w Sudetach: Pawilon Norweski, + Wang i mity)
  • Cesarska łaska pod dyktando Szwecji (byłe kościoły ewangelickie w Kamiennej Górze i Jeleniej Górze vs. Sztokholm)
  • Święty Grób – Jerozolima vs. sudeckie zabytki (Krzeszów, Wambierzyce i Görlitz)
  • Scala Sancta – Jerozolima – Rzym – sudeckie sanktuaria (Krzeszów, Wambierzyce)
  • Sykstyna w wiejskim kościele (Watykan vs Krzeszów)
  • Legnica vs Florencja – śląski teatr niczym pałac rywali Medyceuszy
  • W czasie i przestrzeni: Mysłakowice vs. Pompeje
  • Przebłysk barokowego Rzymu w Krakowie
  • Książ vs. Pellerhaus

Polecam też posty oznaczone tagami:

#Rudawy Janowickie, #schronisko, #ciekawostka 







widoki z Krzyżnej Góry, na której położona jest Szwajcarka 


2550. post na blogu
wpis z okazji: 170. rocznicy budowy Szwajcarki w Alpach, 195. rocznicy urodzin Marii Pruskiej 

***

Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :)


****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz