Translate

27 maja 2020

Noblista od bakterii i jego pionierskie artykuły we Wrocławiu (Koch na Dolnym Śląsku)

Jego odkrycia przyczyniły się do zrozumienia i zwalczania wielu chorób, które dręczą ludzkość. Na wielki talent naukowca uwagę zwrócili wrocławscy badacze! To właśnie stolica Dolnego Śląska była miejscem bakteriologicznego debiutu Roberta Kocha. Tu zaczęła się jego sława i droga, na której dokonał fundamentalnych dla cywilizacji odkryć. 



Z Dolnym Śląskiem związanych było wielu wybitnych naukowców. Warto pamiętać też o ciekawych relacjach Roberta Kocha z Wrocławiem. 


Zarówno notatka biograficzna na oficjalnej stronie Nagrody Nobla (www.nobelprize.org), jak i wpis na Encyclopædia Britannica wspominają o przełomowym momencie w życiu i pracy badawczej Kocha, który to związany był z Wrocławiem. Właśnie w tym mieście na łamach prasy naukowej trzydziestoparoletni odkrywca opublikował dwa przełomowe z wielu powodów artykuły. Jeden w 1876, kolejny rok później. To nie tylko nowatorskie opisy dotyczące obserwacji bakterii, ale i mikrofotografie tych niezwykłych organizmów, które wówczas ludzkość dopiero zaczynała poznawać.



Robert Koch, wolne media, wikimedia.org

Zacznijmy od początku. Robert Koch, a właściwie: Heinrich Hermann Robert Koch, urodził się 11 grudnia 1843 w Clausthal. Był niemieckim uczonym, lekarzem i pionierem bakteriologii. Zasłynął jako odkrywca m.in. bakterii wywołujących wąglika, cholerę i gruźlicę. Od czasów wojny francusko-pruskiej wiązany był z Wolsztynem (oddalonym 150 km od Wrocławia), gdzie pracował do końca lat 70. XIX wieku (związek odkrywcy z tym miastem upamiętnia m.in. Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie). Tam, obok codziennych obowiązków lekarza powiatowego, prowadził niezależne badania. Swoimi pracami zainteresował wybitnego wrocławskiego badacza,  Ferdinanda Cohna, który uczynił z stolicy Dolnego Śląska ważny ośrodek badawczy.


Ferdinand Cohn, wolne media, wikimedia.org




zdjęcia bakterii wykonane przez Kocha, Beiträge zur Biologie der Pflanzen, Wrocław 1877, pionierskie przykłady mikrofotografii 


W jego periodyku naukowym „Beiträge zur Biologie der Pflanzen” Koch zadebiutował innowacyjnymi artykułami na temat bakterii. W 1876 roku opublikował we Wrocławiu „Die Aetiologie der Milzbrand-Krankheit, begrundet auf die Entwicklungsgeschichte des Bacillus anthracis”, a rok później równie rewolucyjny artykuł pod tytułem „Verfahrungen zur Untersuschung, zum Conserviren und Photographiren der Bacterien”. To kamienie milowe w dziedzinie bakteriologii oraz specjalistycznej mikrofotografii. Koch był jednym z pierwszych, którzy uwiecznili bakterie na zdjęciu. Nie mniej znaczące było zwrócenie uwagi na związek między bakteriami a pewnymi chorobami.



Beiträge zur Biologie der Pflanzen, Wrocław 1877, artykuł Kocha i zdjęcia bakterii wykonane przez Kocha, (GoogleBooks)

Badacz został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1905 roku w uznaniu jego wkładu w badaniach nad gruźlicą. Koch zmarł  27 maja 1910 roku w Baden-Baden. Warto dodać, że wówczas od 50 lat działało pionierskie sanatorium leczące gruźlicę w Sokołowsku w Górach Kamiennych na Dolnym Śląsku.


gmach pionierskiego sanatorium gruźliczego w Sokołowsku, placówka założona w 1859 roku, przed odkryciem bakterii 



Polecam również:



wpis z okazji 110. rocznicy śmierci Kocha.



****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz