Translate

6 września 2023

Duomo di Pisa - katedra w Pizie (GALERIA)


Perła architektury sakralnej w cieniu słynnej krzywej wieży.

Niezwykła architektura, bogate wyposażenie. Arcydzieło kilku pokoleń artystów. 










"Katedra w Pizie w Pizie (wł. Duomo di Pisa, Cattedrale primaziale di Santa Maria Assunta) - rzymskokatolicki kościół w Pizie. Arcydzieło architektury romańskiej. Wraz z baptysterium, kampanilą oraz cmentarzem >> Camposanto Monumentale tworzy zespół zabytkowy Piazza del Duomo, wpisany w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra Santa Maria Assunta została założona w 1064 roku dla uczczenia wielkości Pizy, która była wtedy potężną republiką morską. 26 września 1118 roku katedra została konsekrowana. Wybudowana została w dwóch etapach. W pierwszym, zrealizowanym pod kierunkiem architekta Buscheto, powstała oryginalna bazylika z nawą główną i czterema nawami bocznymi oraz z transeptem, składającym się z nawy środkowej i dwóch naw bocznych [...]"










"[...] Na skrzyżowaniu naw zbudowano kopułę. W drugim etapie, zrealizowanym pod kierunkiem Rajnaldo, wydłużono świątynię od strony zachodniej o 3 przęsła i zbudowano fasadę, zachowaną do dziś. Fasada zachodnia jest głównym elementem wystroju zewnętrznego świątyni. Tworzą ją 4 rzędy ślepych arkad, wykonanych z białego marmuru, umieszczonych ponad 3 portalami. Na trzech portalach z brązu, pochodzących z warsztatu Giambologni, zostały przedstawione sceny z życia Chrystusa-Odkupiciela i Maryi. Korpus nawowy katedry jest trzykondygnacyjny. Wnętrze jest bogato dekorowane. Do dekoracji łuków wznoszących się ponad rzeźbionymi kapitelami kolumn wykorzystano, podobnie jak na zewnątrz, motyw pasów układanych na przemian z białego i ciemnego kamienia, co było ulubionym motywem toskańskich architektów [...]" 










"[...] Do najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza należą: jedno z arcydzieł włoskiej rzeźby gotyckiej, ambona Giovanniego Pisano (1302–1310), mająca kształt ośmiokąta, wsparta na kolumnach z kariatydami i bogato udekorowana rzeźbami, ilustrującymi epizody z życia Chrystusa oraz przedstawiającymi proroków, świętych, kardynałów i cnoty teologalne; grobowiec cesarza Henryka VII (1313–1315), dzieło rzeźbiarza Tina di Camaino ze Sieny; mozaika na sklepieniu apsydy przedstawiająca Chrystusa i Maryję z postacią św. Jana Ewangelisty (1302, autorstwa Cimabue. Wyposażenie wnętrza dopełniają obrazy z XV i XVI wieku, namalowane przez takich artystów jak: Andrea del Sarto (Matka Boża Łaskawa w pierwszym ołtarzu prawej nawy oraz św. Agnieszka, Św. Katarzyna i św. Małgorzata, Św. Piotr i św. Jan Chrzciciel na ścianach prezbiterium), Domenico Ghirlandaio (Anioły śpiewające Hosanna i muzykujące pod łukiem prowadzącym do apsydy), Sodoma (Ofiara Abrahama,Św. Łukasz i św. Jan, Zdjęcie z krzyża), Domenico Beccafumi (Mojżesz rozbijający tablice prawa, Św. Mateusz, Św. Marek) i wiele innych [...]" 










"[...] Pośrodku świątyni wisi tzw. „lampa Galileusza” – masywny żyrandol z mosiądzu z rzeźbami z brązu (1584–1587), którego wahania miały zwrócić uwagę uczonego na oscylację ruchu Ziemi. W rzeczywistości Galileusz dokonywał swoich obserwacji już w 1580 roku, zanim obecny żyrandol został umieszczony w katedrze" (za: Wikipedia) 









strona oficjalna - więcej informacji:
https://www.opapisa.it/en/square-of-miracles/cathedral/

mapa/lokalizacja: 

polecam również inne posty oznaczone tagami:
#Pisa,    #katedra 










*** 

post urlopowy - poza Dolnym Śląskiem - relacja z wycieczki - południowe Włochy i San Marino - więcej: #WŁOCHY

***















******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz