Cenny śląski zabytek techniki niedaleko Świdnicy.
Unikatowe miejsce, które pozwala zobaczyć linię technologiczną z początku ubiegłego wieku. Co najbardziej intryguje: w młynie wciąż wytwarza się mąkę! To nie tyko atrakcja na Szlaku Zabytków Techniki, cenny zabytek, ale i wciąż żywe miejsce tradycji i pracy.
"Siedlimowice – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Żarów. Według urzędowych ksiąg w roku 1936 majątek liczył 275,5 ha; były tu młyny (wodny i parowy). Gospodarstwo specjalizowało się w produkcji mąki pszennej, grysiku i płatków owsianych" (za: Wikipedia)
Młyn stanowi własność prywatną, jest czynnym miejscem pracy, udostępnionym dla zwiedzających. To unikat w skali Śląska i kraju. Zachowały się wciąż sprawne urządzenia produkcji niemieckiej z początku XX wieku. Kompleks znajduje się w obrębie zabudowań, które z tradycjami młyńskimi związane są od kilku stuleci.
W kilkupoziomowym gmachu młyna na uwagę zasługują m.in. maszyny produkcji niemieckiej z firm Seck Dresden (Drezno) oraz Weber & Zeidler z Görlitz. W budynku znajduje się wiele interesujących rozwiązań, jak winda towarowa.
W tym miejscu przez wiele dziesięcioleci przygotowywano setki kilogramów mąki, kaszy czy płatków.
strony - więcej informacji:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz