Translate

19 września 2023

Na Śnieżnik z Kamienicy (GALERIA)


Góra ze słynnym "blenderem", czyli wieżą widokową. 

Podejście z Kamienicy koło Stronia Śląskiego. 

Trasa wiodąca przez las i częściowo wzdłuż granicy polsko-czeskiej. 







"Śnieżnik (1425 m n.p.m.), zwany też Śnieżnikiem Kłodzkim dawniej Kładską Śnieżką, cz. Králický Sněžník, niem. Glatzer Schneeberg – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. Śnieżnik jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika i 17. co do wysokości w całych Sudetach. Śnieżnik leży na europejskim dziale wodnym mórz Czarnego i Bałtyckiego.  Regiel górny – bór świerkowy, w runie występują borówki czernica i brusznica [na zdjęciach w galerii - przypis]. Śnieżnik musiał być znany turystom już pod koniec XVIII wieku – z tego okresu pochodzą pierwsze utrwalone informacje (panoramy i wzmianki pisane). Prawdziwy rozkwit turystyki rozpoczął się w 1838 roku, kiedy to Śnieżnik i jego okolice stały się własnością królewny Marianny Orańskiej. Szczyt stał się modnym celem wędrówek – między innymi podziwiano na nim wschody i zachody słońca. 26 września 2022 r. do użytku turystów została oddana w miejscu starej nowa wieża widokowa. Śnieżnik należy do Korony Gór Polski" (za: wikipedia)




mapa/trasa:

inne galerie na blogu (również inne podejścia: np. z Międzygórza i z Siennej):






polecam również:

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz