Translate

20 września 2023

Klosterkirche St. Peter und Paul - Franziskanerkloster Zittau (GALERIA)


Piękny zabytek sakralny w Żytawie. 

Dawny kościół klasztorny franciszkanów jest obecnie świątynią luterańską, którą można zwiedzać w ramach odwiedzin muzeum w klasztorze. 






"Żytawa (niem. Zittau; górnołuż. Žitawa; cz. Žitava) – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, przy granicy z Polską i Czechami (w trójkącie granicznym Niemiec , Polski i Czech), w Łużycach Górnych (związana z Dolnym Śląskiem od 1319 do 1346 - ślad w herbie: w 2. i 3. polu czarny orzeł śląski na złotym tle. Piastowski orzeł śląski został nadany przez księcia Henryka Jaworskiego" (za: Wikipedia) 






"Klasztor franciszkanów to zespół budynków położony na starym mieście w Żytawie we wschodniej Saksonii . Składa się z kościoła klasztornego św. Piotra i Pawła i innych budynków. Klasztor istniał od 1260 do 1543 roku. Obecnie dawne budynki klasztorne są wykorzystywane przez Muzea Miejskie w Żytawie, a dawny kościół klasztorny służy jako kościół parafialny parafii ewangelicko-luterańskiej. Pierwszy kościół powstał prawdopodobnie zaraz po założeniu klasztoru w latach 60. XII w.  W latach 1652-1658 został przebudowany przez Martina Pötzscha z Budziszyna. W 1662 roku został otwarty jako drugi protestancki kościół miejski. Kościół klasztorny jest dwunawowym kościołem halowym z jednonawowym chórem.  Po północnej stronie chóru dobudowana jest XV -wieczna kaplica pod wezwaniem św. Katarzyny, a od strony południowej zakrystia w pomieszczeniach dawnej kaplicy św. Mikołaja [...]" 






"[...] Głównym elementem wyposażenia jest bogato zdobiony barokowy ołtarz ze złoconymi rzeźbami z lat 1668/69. Sześciokątna ambona autorstwa Georga Bahnsa i Hansa Bubenicka z lat 1668/69 jest bogato zdobiona. Organy są dziełem firmy Orgelbau A. Schuster & Sohn z 1882 r. w prospekcie Johanna Valentina Englera z lat 1788–1791. Konfesjonał pod emporą zachodnią pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Na schodach prowadzących na chór południowy znajdują się bogato zdobione drzwi z drugiej połowy XVII wieku. Stalle chóru z pozostałościami malarstwa ozdobnego pochodzą z XV wieku. Obok ołtarza znajdują się cztery świetnie zaprojektowane barokowe epitafia. Na dziedzińcu zespołu klasztornego znajduje się cmentarz („Klosterhof”) z licznymi wspaniałymi budynkami krypt z lat 1675-1725. Szczególnie misternie zaprojektowana jest krypta Johanna Karla Kühna w południowo-zachodnim narożniku z 1723 roku" (za: Wikipedia) 






muzeum:



****


niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku






 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz