Translate

15 września 2023

Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach (GALERIA)


Niesamowite polichromie - bezcenny przykład zespołu malowideł typu Biblia Pauperum. A do tego te belki! 

Niepozorny kościół pod Brzegiem kryje wnętrza pełne szczególnie wartościowych skarbów sztuki. 








"Kościół św. Jakuba Apostoła – rzymskokatolicki kościół parafialny w miejscowości Małujowice (historyczny Dolny Śląsk, 10 kwietnia 1741 rozegrała się pod miejscowością jedna z najsłynniejszych potyczek wojen śląskich -  bitwa pod Małujowicami), w województwie opolskim. Świątynia należy do parafii św. Jakuba Apostoła w Małujowicach w dekanacie Brzeg południe, w archidiecezji wrocławskiej. Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2022 r. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła został uznany za Pomnik Historii. Murowany kościół parafialny w Małujowicach został zbudowany w stylu gotyckim w 1250 roku. Na początku XV wieku dobudowano wieżę, przedsionek oraz rozpoczęto pokrywanie ścian wnętrza kościoła polichromią o tematyce religijnej.  W latach 60. XIV wieku powstały wczesnogotyckie polichromie o tematyce staro- i nowotestamentowej.  Na początku XVI wieku został zbudowany nowy strop, który pokrywa 600 desek pomalowanych w barwne ornamenty roślinne (tzw. labry) i zwierzęce [...]" 








"[...] W 1817 roku wszystkie polichromie zostały pokryte tynkiem, dopiero w latach 60. XIX wieku odkryto je i poddano prymitywnej konserwacji, polegającej m.in. na domalowaniu brakujących i słabo zachowanych elementów. Kościół ma jeden z najbogatszych w Polsce cykli gotyckich malowideł ściennych. Wszystkie ściany wewnętrzne kościoła, tj. nawa, prezbiterium i ściana tęczy opatrzone są malowidłami. Tworzą one największy w Polsce, bo liczący blisko tysiąc metrów kwadratowych zespół malowideł z czasów późnego średniowiecza. Największy w Polsce średniowieczny cykl ilustracji biblijnych (razem 96 obrazów) tworzący zespół tzw. Biblii Pauperum (czyli "Biblii Ubogich" – w zamierzchłych czasach niepiśmiennym osobom przekazywano słowo boże za pomocą obrazów), a także niezwykłej urody, największy rozmiarowo (258 metrów kwadratowych) w Polsce strop, wykonany z 640 pomalowanych desek z drewna jodłowego [...]" 










"[...] Na łuku tęczy przedstawiona jest oryginalna wizja Sądu Ostatecznego. Cennym zabytkiem jest rzeźbiony, gotycki portal z tympanonem przedstawiającym koronację Matki Bożej, św. Elżbietę oraz pokłon Trzech Króli narodzonemu dzieciątku Jezus. Tympanon obramowany jest cyklem rzeźb Panien Mądrych i Głupich oraz rzeźbionymi rozetami i elementami roślinnymi" (za: Wikipedia) 














polecam również:


a w okolicy:



****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

2 komentarze:

  1. Niesamowita budowla, zachwycająca, prawdziwa perełka wśród zabytków.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny i bardzo ciekawy obiekt 👍👏

    OdpowiedzUsuń