Translate

19 września 2023

Zamek Dewinów-Bibersteinów i pałac Promnitzów w Żarach - zniszczony skarb Łużyc (GALERIA)


Niezwykły obiekt czeka na nowe złote czasy...

Gościł tam król Polski, koncertował natomiast jeden z najpłodniejszych muzyków w dziejach! Dziś ruina w centrum łużyckiego miasta powoli podnosi się z upadku. 








"Żary (łac. Sara, Sarove; niem. Sorau; dolnołuż. Žarow) – miasto, będące jednocześnie gminą miejską i siedzibą gminy wiejskiej Żary, zlokalizowane w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, na południowym skraju Wału Trzebnickiego. Historycznie teren ten należy do Dolnych Łużyc" (za: Wikipedia) 

Miasto leży przy historycznej granicy z Dolnym Śląskiem w Żaganiu. Jednym ze skarbów miasta jest zespół zamkowy z XIV–XVIII wieku. Wspaniały zabytek lata największej świetności ma za sobą. 







"W połowie XIII wieku Albrecht Dewin wzniósł murowany zamek, odpowiadający obecnemu północnemu skrzydłu pałacowemu. Od 1280 roku Żary należały do miśnieńskiego rodu von Packów. W latach 1320-29 Packowie powiększyli siedzibę dobudowując skrzydło zachodnie i wieżę od południa. Wzniesiono też mury obronne, powiązane ściśle z murami miejskimi. W 1355 roku miasto przeszło na własność von Bibersteinów, którzy na miejscu dotychczasowego wznieśli zamek, nazywany zamkiem Bibersteinów. Skrzydło wschodnie powstało na początku XV wieku. W połowie XVI wieku Hieronim Biberstein oraz jego brat Krzysztof, przeprowadzili renesansową przebudowę zamku, obejmującą m.in. wzniesienie krużganków po trzech stronach dziedzińca z bogatą dekoracją sgraffitową. Wówczas też wprowadzono we wnętrzach sklepienia kolebkowe z lunetami wraz z wystrojem sztukatorskim i malarskim[3]. W 1558 r. zamek zakupili von Promnitzowie. Późniejsze sztukaterie, datowane na przełom XVI i XVII wieku, wiążą się już z działalnością Promnitzów. Zewnętrzny wygląd elewacji zamkowych został nadany około 1700 r. Wtedy też przebudowano wieżę nadając jej barokowy charakter [...]" 









"[...] Promnitzowie w latach 1710-28 dobudowali obok zamku barokowy pałac, nazywany nowym zamkiem. Pałac Promnitzów w Żarach – pałac, został wzniesiony w latach 1710–1728 z inicjatywy Erdmanna II Prom­nitza w stylu barokowym.  W 1718 w budowanym pałacu gościł król Polski August II Mocny. Plan pałacu tworzą cztery skrzydła zamykające prostokątny dziedziniec. Trzy­kondygnacyjna bryła nakryta jest dachem mansardowym. Elewacja frontowa, zwrócona w kierunku południowym, ma charakter monumentalny i reprezentacyjny. Od 1824 r. stary zamek pełnił funkcję pruskiego więzienia państwowego. W 1930 r. urządzono tutaj Muzeum Regionalne powiatu żarskiego, które funkcjonowało do 1945 r. W 1945 r. pożar zniszczył obie budowle, które jedynie przykryto nowym dachem" (za: Wikipedia) 









W pałacu rezydował i tworzył oraz koncertował jeden z najwybitniejszych kompozytorów baroku -  Georg Philipp Telemann. Artystę ściągnął Erdmann II von Promnitz. Telemann przybył z Lipska do Żar w roku 1704 i przebywał tam do roku 1708, dyrygując nadworną orkiestrą.


Kompleks pałacu Promnitzów i zamku Dewinów-Bibersteinów są własnością miasta Żary i wścieli prywatnych. Obiektem opiekuje się Stowarzyszenie Region Łużyce (stan na 2023). W kompleksie organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne. Rozważane są różne koncepcje zabezpieczenia/odbudowy obiektów i ich przeznaczenia w przyszłości. 










więcej informacji:









inne posty z tego miasta:

polecam również:

#pałac,    #zamek,    #Łużyce 




Ciekawostką jest unikatowy "sekretny ogród" przy pałacu w Żarach. 



A w okolicy:


****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 


Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz