Translate

15 września 2023

Biblioteka poaugustiańska w Żaganiu - klasztorna perła na liście Pomników Historii (GALERIA)


Jedna z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytkowych bibliotek na terenie historycznego Śląska i w Polsce. 

Wyjątkowy zabytek kultury i nauki. 











"Żagań (niem. Sagan, Sagan in Schlesien, łac. Saganensis, Saganum) – miasto w województwie lubuskim, na pograniczu Niziny Śląsko-Łużyckiej i Wału Trzebnickiego, nad Bobrem. Historycznie miasto przynależy do Dolnego Śląska.
Zespół klasztorny poaugustiański z XIV–XVIII wieku, złożony z kościoła parafialnego, dawnego klasztoru i konwiktu oraz spichlerza klasztornego, położony jest w północno-zachodniej części starego miasta. 28 lutego 2011 r. uznany za Pomnik Historii [...]" 












"[...] Dawny klasztor augustianów, obecnie plebania i biura parafialne. Augustianie sprowadzeni z Nowogrodu Bobrzańskiego w 1284 r. przez Przemka ścinawskiego zajęli początkowo plebanię. W 1285 r. książę Konrad II Garbaty przekazał im zamek, który w połowie XIV wieku rozbudowali, wznosząc ponadto pałac opacki. W następnych wiekach klasztor poddawano wielokrotnym przebudowom. Po pożarze w 1730 został przekształcony w duchu baroku i powiększony. Jedynie część pomieszczeń w skrzydle wschodnim zachowała charakter gotycki. Dwukondygnacyjna budowla jest murowana z cegły. Poza pierwotnymi celami braci i kapitularzem mieści kaplicę św. Anny z gotyckimi sklepieniami oraz biblioteką klasztorną z XVIII-wiecznym wystrojem, zbiorem starodruków i dwoma XVII-wiecznymi globusami. Sklepienia biblioteki są ozdobione freskami z 1736 roku, autorstwa Georga Wilhelma Neunhertza" (za: Wikipedia) 








więcej:












polecam również:






****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz