Translate

20 września 2023

Zagroda Kołodzieja w Zgorzelcu - w Krainie Domów Przysłupowych (GALERIA)


Jeden z najładniejszych zabytków Zgorzelca... nie pochodzi z tego miasta! 

Piękny przysłupowy dom został przeniesiony z łużyckiej wsi, która przestała istnieć. 





"Zgorzelec (niem. Görlitz, grnłuż. Zhorjelc, dlnłuż. Zgórjelc, cz. Zhořelec) – miasto przygraniczne w województwie dolnośląskim, w polskiej części Górnych Łużyc, dawniej część Goerlitz. Dom kołodzieja  - budynek mieszkalno-gospodarczy (przeniesiony), aleje Lipowe 1, drewniany, z 1822 o konstrukcji przysłupowej" (za: Wikipedia) 

"Dom przysłupowy (dom łużycki, niem. Umgebindehaus, czes. podstávkový dům) – typ budownictwa ludowego występujący na pograniczu Czech, Niemiec i Polski. Zazwyczaj część mieszkalna jest drewniana o konstrukcji zrębowej, zaś część gospodarcza i stajnia oraz sień są murowane. W sieni znajdują się też główny ciąg kominowy i schody prowadzące na piętro. Piętro budowane jest w konstrukcji ryglowej z wypełnieniem szachulcowym z gliny. Konstrukcja nośna w drewnianej części parteru jest zdublowana, co stanowi najbardziej charakterystyczny element wyróżniający ten rodzaj architektury" (za: Wikipedia) 






Dom Kołodzieja jest obecnie pensjonatem z restauracją. Pochodzi z wsi Wigancice Żytawskie (niem. Weigsdorf, w gminie Bogatynia, na Pogórzu Izerskim), która fizycznie nie istnieje. Została zlikwidowana w latach 90. XX wieku w wyniku rozszerzenia się kopalni Turów. Translokacja domu odbyła się w 2005 roku. W 2014 roku w domu gościł z wizytą Prezydent RP Bronisław Komorowski




więcej:





polecam również:


***

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz