Translate

7 września 2023

Ogród Japoński w Starej Morawie (GALERIA)


Odrobina orientu w Masywie Śnieżnika. 

Klimatyczny ogród japoński przy zabytkowym wapienniku. Ciekawa atrakcja okolic Stronia Śląskiego. 










Urokliwe miejsce dla wielbicieli parków, sztuki ogrodniczej i miejsc z duszą. To połączenie przyrody ożywionej i nieożywionej z sztuką. 

"Ogród japoński (jap. 日本庭園 nihon-teien) – ogród w tradycyjnym japońskim stylu. Kreowanie ogrodów to jedna z ważnych form sztuki, udoskonalanej w Japonii od ponad tysiąca lat. Ogrody ewoluowały w różne style o różnych celach – od ogrodów spacerowych (kaiyū-shiki-teien), służących rekreacji arystokratów i panów feudalnych po ogrody „suchego krajobrazu” (karesansui), przeznaczonych do celów religijnych i medytacji mnichów [...]" 








"[...] Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to tsukiyama (sztuczne, małe wzgórze w ogrodzie) z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz karesansui – styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale. Ważnymi elementami kompozycji ogrodu są: wiecznie zielone drzewa liściaste i iglaste, bambus, kwiaty ozdobne" (za: wikipedia) 







Ogród Japoński w Starej Morawie (wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie) jest częścią kompleksu Wapiennika Łaskawy Kamień. 

strona oficjalna:

mapa/lokalizacja:








polecam również inne ogrody tego typu w województwie dolnośląskim: 








a w okolicy:









polecam również inne posty oznaczone tagiem:


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz