Translate

31 sierpnia 2020

SIERPIEŃ 2020 - podsumowanie

Czas podsumować kolejny miesiąc w 2020 roku. Wspaniałe miejsca, ciekawe historie... Tak było!


Dużo zdjęć z pięknych miejsc, muzyka, URLOP!... ponad 30 nowych postów i aktualizacje archiwalnych wpisów - taki był sierpień. A jak Wam się podobał kolejny miesiąc z blogiem?

Kolory i konteksty: CZERWONY (wybór ciekawostek + dolnośląskie i sudeckie atrakcje) (GALERIA)

Ognisty, krzykliwy. Trudno przeoczyć ten kolor. Czerwień to ciepła barwa. Jest kolorem krwi, a co za tym idzie – życia, w jego zwierzęcej formie. Symbolizuje energię i ciepło. Jest zarazem ostrzeżeniem i komunikatem. Co więcej, w  niektórych językach jest w ogóle synonimem słowa „kolor”, w innych natomiast określenia „piękny”! Trudno sobie wyobrazić świat bez koloru czerwonego. Także na Dolnym Śląsku znajdziemy piękne przykłady czerwieni oraz miejsca związane w wyjątkowy sposób z tym kolorem. 




Zapraszam do lektury kolejnego tekstu na temat barw. Wpis wzbogacony jest ponad setką zdjęć! W tym czerwone kwiaty, skały i minerały, jeziorka, strumienie, zabytki i miejscowości z czerwienią w nazwie, szlaki i atrakcje turystyczne, postaci związane z kolorem czerwonym oraz legendy i zjawiska. 

30 sierpnia 2020

Autorka Frankensteina, grabarze z Ząbkowic Śląskich, czyli Mary Shelley i śląskie konteksty

O związkach Dolnego Śląska, Sudetów i mieszkańców regionu z literaturą, w tym z dreszczowcami i horrorami pisałem już w kilku artykułach, m.in. na przykładzie opowieści o wampirach, Jeźdźcu bez głowy czy Gabinecie doktora Caligari. Także słynny Frankenstein i jego autorka mają powiązania z śląskimi wydarzeniami i Ślązakami.



Czy potworne ząbkowickie wydarzenia z początku XVII wieku były dla młodej pisarki inspiracją do stworzenia kultowego dzieła?

Pożegnanie lata – pieśniarska perła Straussa i Hessego (+ śląskie konteksty, GALERIA i muzyka)

Tekst tej pieśni stworzył literacki noblista, wielbiciel śląskiego poety, obserwując wrześniowy ogród. Wiele lat później z jego utworu skorzystał sędziwy romantyk, muzyk, który gościł u szczytu kariery na Dolnym Śląsku. Również we wrześniu, zainspirowany urokiem późnego lata i bram jesieni, skomponował muzykę do słów wielkiego literata. Nie dożył premiery. Zmarł rok później... we wrześniu. 



Cztery pieśni, zwane ostatnimi („Vier letzte Lieder”), łącznie z „Wrześniem” wykonali wybitni muzycy. Prapremiera, która odbyła się w 1950 roku, związana jest z światowej sławy dyrygentem, uczniem Dolnoślązaka, oraz gwiazdą opery, która robiła międzynarodową karierę pod skrzydłami nauczyciela z Wrocławia. To wciąż jedna z najpopularniejszych kompozycji w literaturze pieśniarskiej. 

29 sierpnia 2020

Zamek Książ – od podziemi, przez bogate wnętrza po tarasy i ogrody (+ wystawy i wydarzenia) (GALERIA)

Zamek Książ jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji nie tylko Dolnego Śląska, ale i całej Polski. Zabytek w Wałbrzychu zaskakuje rozmiarem – to jedna z największych tego typu budowli w kraju, niezwykłą historią, jak również szeroką ofertą podkreślającą zróżnicowane walory zamku – jego bogate wnętrza, piękne otoczenie. Znakomity potencjał uzupełniają cykliczne wydarzenia. 



Zapraszam na wyprawę – mój subiektywny wybór atrakcji zamku z galerią zdjęć. Będzie to spacer po dziedzińcach, wnętrzach, tarasach i ogrodach oraz podziemiach. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: antyki, malowidła, kwiaty, dzieła sztuki, pamiątki historyczne, tajemnicze tunele. To spotkanie z historią sięgającą czasów Piastów (Bolko II w XIV wieku rozbudował zamek i uczynił z niego strategiczne miejsce w swoim księstwie) aż po sensacyjne wydarzenia II wojny światowej. 

28 sierpnia 2020

Łabędzi rycerz i Śląsk (Lohengrin Wagnera i kilka śląskich smaczków)

Śpiewak z Sudetów, wrocławska premiera zanim dzieło obejrzał sam twórca, słynny wykonawca Lohengrina i jego wrocławski ślub z Elsą, nominacja do Grammy dla Lohengrina ze Śląska. Te i inne ciekawostki na temat dzieła, które miało premierę w 1850 roku w dniu rocznicy urodzin samego Goethego. 

27 sierpnia 2020

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego: Antykomania


Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego (zabytkowy gmach główny): wystawa czasowa "ANTYKOMANIA. Dziewiętnastowieczne kolekcje starożytności”

na temat wystawy i muzeum:

na zdjęciach: wystawa (eksponaty), budynek muzeum i detale architektoniczne

galerie z muzeum UWr na blogu (+ inne obiekty uniwersytetu jak Ogród Botaniczny):

polecam również:

oraz posty z tagiem #muzeum 

Sudecki Trafalgar - z widokiem na dolinę Bobru


Trafalgar to punkt widokowy znajdujący się w Borowym Jarze
Dolina Bobru, Jelenia Góra, szlak Ścieżka Poetów w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru

podejście z Jeleniej Góry (można również szlakiem z Siedlęcina z Perły Zachodu)

Dolina Bobru na blogu: TUTAJ

polecam również:

Już ponad 370 000 odwiedzin bloga!


Na blogu, który prowadzę od 2011 roku, jest już ponad 2600 postów, w tym około pół tysiąca artykułów do poczytania wzbogaconych o zdjęcia i multimedia, do tego fotorelacje z moich wypraw w różne piękne i ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku, Sudetach, polsko-czeskim i polsko-niemieckim pograniczu i nie tylko (ponad 1200!).

Pod koniec sierpnia 2020 roku licznik odwiedzin pokazał wartość przekraczającą 370 000. 

Zachęcam do lektury i śledzenia bloga oraz blogowych mediów społecznościowych: Facebooka i Twittera, gdzie umieszczam linki do nowych wpisów oraz wpisy rocznicowe i wspomnieniowe. 

Dziękuję za odwiedziny, szczególnie za polubienia, komentarze i udostępnienia moich postów. Wasze zainteresowanie jest dla mnie najlepszą motywacją do dalszych poszukiwań i dzielenia się nimi. Przypomnę, że blog jest zupełnie autorski, hobbystyczny i niekomercyjny.

Przy okazji przypominam o mojej wciąż aktualnej prośbie: zachęcam Was do zmiany sposobu obserwowania strony. Facebook majstruje przy wyświetlaniach fanpage'ów, ograniczając ich zasięg. Można to łatwo zmienić. Dzięki temu nie ominą Was posty. To nic nie kosztuje, a może zrobić wiele dobrego. 

Polubienia, komentarze i udostępnienia też są dla mnie bardzo miłym gestem! :)

Dziękuję bardzo! 


 

24 sierpnia 2020

Muzeum města Police nad Metují (GALERIA)


W starym klasztorze mieści się muzeum. 

Od gór po morze – czyli po urlopie (GALERIA)

Mój tegoroczny wakacyjny wypoczynek różnił się pod wieloma względami od poprzedniego. Tym razem - ukłon w kierunku wielbicieli Welthellsicht - nie był związany z przerwą w blogowaniu. Nie opuściłem Was na długo i praktycznie nie dało się zauważyć różnicy, tj. obyło się bez przerwy w nowych postach. To nie koniec różnic - ale o tym niżej. Podobny jest jednak efekt: przywiozłem ze sobą setki zdjęć z pięknych i ciekawych miejsc i mam zamiar się nimi z Wami podzielić! Jak zwykle moje galerie i posty będą ukazywały się w najbliższych tygodniach. 



Zapraszam na skrót z wrażeń związanych z moim wakacyjnym podróżowaniem w 2020 roku. 

23 sierpnia 2020

Zachód na Szczelińcu Wielkim - Sudety skąpane w złocie (GALERIA + mapa)


"Szczeliniec Wielki (w XIX w. również Siennica, po 1945 Strzaskany i Spękany, Stołowiec, niem. Große Heuscheuer, czes. Velká Hejšovina) – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów" (Wikipedia)

Dwór w Ślęzy "Zamek Topacz" (GALERIA)


"Dwór w Ślęzy – wybudowany w Ślęzy w XIV-XV w., przebudowywany w 1618 (dobudowa części renesansowej), 1857-89. Jako pierwsza powstała otoczona fosą wieża warowna, w XV w. podwyższona o jedną kondygnację. Obiekt jest częścią zespołu dworskiego w skład którego wchodzi jeszcze park z pierwszej poł. XVII w., zmiany w poł. XIX w. oraz oficyna z drugiej poł. XVIII w.
Obiekt przetrwał bez uszczerbku II wojnę światową. Od 2011 dwór jako Zamek Topacz pełni funkcje hotelowe; w przyległych budynkach urządzono muzeum motoryzacji z dwustoma eksponatami" (Wikipedia)

na zdjęciach: dwór z zewnątrz, park z stawem, oficyna z zabytkami techniki 

21 sierpnia 2020

Sopocka plaża - rankiem i wieczorem


Plaża w Sopocie - sierpień, ranek i wieczór

DEBIUT morza na blogu! 

część z relacji urlopowej 2020 

"Sopot (kaszub. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, między Gdańskiem a Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto, w obrębie aglomeracji trójmiejskiej" (Wikipedia)

więcej postów z Sopotu wkrótce 
welthellsicht.blogspot.com

#woda na blogu:

Skarb Wałbrzycha i Dolnego Śląska: Zamek Książ, cz. II (2 z 3)


"Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu)" (Wikipedia)

oficjalna strona:

na zdjęciach: wnętrza (sale, wystawy, makiety, dzieła sztuki)

O zamku na blogu:

polecam również:

17 sierpnia 2020

Iwan w Bukowcu - czyli Sudety w sztuce (GALERIA)


Relacja z wystawy prac wybitnego sudeckiego pejzażysty! 

Jelenia Góra - Ścieżka Poetów (GALERIA + ciekawostki)

 


historyczna trasa przez przez Borowy Jar i górę Siodło, czyli dawna Ścieżka Poetów, której tradycje sięgają XVIII wieku.

Z tym miejscem związana jest poezja Daniela Stoppe (17 listopada 1697 - 12 lipca 1747), o którym piszę: TUTAJ TUTAJ 

oraz kawa: TUTAJ (jedna z najstarszych kawiarni na Śląsku!)

obok przebiega malownicza trasa przez Dolinę Bobru: zobacz TUTAJ 

Filmowy Dolny Śląsk: Mieroszów i „Gruby”

W 2020 roku w niewielkim Mieroszowie w Górach Kamiennych powstał skwer im Grubego. Zaułek niedaleko rynku zdobi mural z scenami z polskiego powojennego miniserialu, który kręcony był w Mieroszowie.


14 sierpnia 2020

„1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, cz. II (GALERIA)


„1000 lat Wrocławia” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu

Muzeum Miejskie Wrocławia (MMW) – miejska instytucja kultury. Muzeum posiada kilka oddziałów
"19 kwietnia 2009 roku po wieloletniej przebudowie otwarto nowy oddział w dawnym Pałacu Królów Pruskich lub Pałac Królewski (wcześniejszym Pałacu Spätgena) przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 (dyrekcja pozostaje w Sukiennicach). Główną część ekspozycji stanowi wystawa „1000 lat Wrocławia”, która prezentuje dzieje miasta od czasów średniowiecza po współczesność. Zgromadzono ponad 3 tysiące eksponatów, m. in. ze zbiorów własnych muzeum, zasobów prywatnych kolekcjonerów, muzeów regionalnych całej Polski, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Biblioteki Uniwersyteckiej UWr." (Wikipedia )

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, cz. III


"Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie – prywatne muzeum z siedzibą w Szklarskiej Porębie (jedno z dwóch tego typu muzeów w Szklarskiej Porębie, obok Muzeum Ziemi "Juna"). Placówka jest przedsięwzięciem rodziny Sokołowskich. Muzeum powstało w 1993 roku. W swej ekspozycji posiada skamieniałości dinozaurów i innych zwierząt kopalnych (m.in. trylobitów), a także „Las Karboński” – skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon i stromatolity. Na bogatą kolekcję minerałów i skał składają się m.in. kalcyty i stalaktyty z Wojcieszowa, rudy metali z Trepczy i Cavnik oraz okazy z terenów Karkonoszy i Gór Izerskich, a także meteoryt Gibeon." (wikipedia)

pozostałe części: TUTAJ 

oficjalna strona:

siedzibą muzeum jest zabytkowa Willa Helena

na zdjęciach: zbiory muzeum

polecam również inne posty na blogu:

Z lasów, pól, ogrodów i parków – zioła i skarby natury oraz ich obecność w kulturze (ciekawostki)

Rośliny oraz grzyby stanowią ozdobę, pokarm, budulec oraz lek i broń! Ich właściwości są wykorzystywane od wieków. Wiele z nich z uwagi na niezwykłą rolę tych organizmów żywych stało się też symbolami. Pojawiają się w malarstwie, rzeźbie, sztuce użytkowej, muzyce, literaturze, heraldyce, a nawet w magii czy religii. 


Na blogu jest już ponad 20 postów, w których opisuję rozmaite rośliny oraz grzyby. To mój wybór fascynujących przykładów, które mają również związek z przyrodą oraz kulturą i historią Dolnego Śląska i Sudetów. 

7 sierpnia 2020

Złoty trunek na Dolnym Śląsku i w Sudetach – kilka piwnych i piwowarskich zabytków i ciekawostek (GALERIA)

Na Dolnym Śląsku nie brakuje piwnych kontekstów. Zapraszam na "degustację" kilku historycznych i turystycznych kąsków związanych z produkcją i konsumpcją piwa. Będzie niezwykła pijalnia, browary, muzea, Wojna Piwa i Karczma Piwna. Sprawdzimy też, co wspólnego z Oktoberfest ma Dolina Pałaców i Ogrodów. 



25 maja obchodzi się Dzień Piwowara, zaś w I piątek sierpnia Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. To tylko dwa z wielu innych piwnych świąt i okazji. Najsłynniejszym jest przecież i tak Oktoberfest organizowany na przełomie września i października, kojarzony głównie z Bawarią. 

Grób polskiego generała w Wałbrzychu (niezwykły kuracjusz z Szczawna-Zdroju)

W 2020 roku minęła 200. rocznica śmierci  Józefa Benedykta Łączyńskiego, żołnierza Kościuszki i Napoleona oraz brata słynnej Pani Walewskiej. 


5 sierpnia 2020

Kamienna Góra (Góry Bystrzyckie) - kierując się sercem: widoki i jagody!

"Kamienna Góra (niem. Steinberg, 704 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich nad Przełęczą Sokołowską w okolicy wsi Pokrzywno koło Polanicy-Zdroju w województwie dolnośląskim. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na Polanicę-Zdrój" (wikipedia)

szlak sercowy z Polanicy na punkt widokowy, panoramy z punktu widokowego

polecam również:

4 sierpnia 2020

Spacer po Chełmsku Śląskim, czyli szkatułka z tkackimi i cysterskimi skarbami (GALERIA)


"Chełmsko Śląskie (przed 1945 niem. Schömberg) – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim, w gminie Lubawka. Chełmsko Śląskie uzyskało lokację miejską w 1289 roku, zdegradowane w 1945 roku" (wikipedia)

3 sierpnia 2020

Letni deptak: Szczawno-Zdrój, czyli uzdrowiskowy zaczarowany ogród



Ponad 360 000 odsłon, ponad 4 000 obserwatorów


Moi Drodzy!

ostatnie dni to czas przekraczania kolejnych progów:

360 000 odwiedzin bloga
4000 obserwatorów na FB

zapraszam do polubienia i obserwowania mojego fanpage

Przy okazji przypominam o mojej wciąż aktualnej prośbie: zachęcam Was do zmiany sposobu obserwowania strony. Facebook majstruje przy wyświetlaniach fanpage'ów, ograniczając ich zasięg. Można to łatwo zmienić. Dzięki temu nie ominą Was posty. To nic nie kosztuje, a może zrobić wiele dobrego. Jak to zrobić? 



Polubienia, komentarze i udostępnienia też są dla mnie bardzo miłym gestem! :)

Dziękuję bardzo! 

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (odcinek XVIII) - przegląd najpopularniejszych artykułów

Najlepsza Dziesiątka Miesiąca (notowanie 18.)


Najpopularniejsze artykuły na blogu w ostatnich 30 dniach.

2 sierpnia 2020

Park Krajobrazowy Doliny Bobru: Borowy Jar



"Park Krajobrazowy Doliny Bobru – park krajobrazowy w województwie dolnośląskim położony na terenie gmin Jelenia Góra, Jeżów Sudecki, Lubomierz, Lwówek Śląski, Stara Kamienica, Świerzawa i Wleń." (wikipedia)

Spacer Borowym Jarem z Jeleniej Góry do Perły Zachodu i z powrotem (szlaki: żółty i zielony)

polecam również:

Sarny - piękne miejsce, piękna muzyka - pałac i życie kulturalne (GALERIA)

Ostatniego dnia lipca miałem okazję wysłuchać pięknego koncertu w wyjątkowym miejscu. Zamek Sarny to budowla, którą pokazywałem Wam już wiele razy. Dlaczego? Ponieważ fascynuje na wielu poziomach. Dzięki zaangażowaniu ludzi z pasją obiekt podnosi się z ruiny. Wspaniały zabytek nie tylko odzyskuje dawny blask, ale też już od kilku sezonów jest miejscem, w którym można delektować się np. sztuką dźwięku. 


1 sierpnia 2020

Blogowe kalendarium: SIERPIEŃ

Codziennie, każdego miesiąca w kalendarzu trafiamy na rozmaite ciekawe święta, rocznice czy wydarzenia. Część z nich jest związana z tym, co publikuję na moim blogu. 



Rocznice historyczne i regionalne, święta państwowe i kościelne oraz międzynarodowe, a także święta i okoliczności nietypowe + propozycje na sierpniowe weekendy. Zapraszam!