Translate

23 czerwca 2019

Lato! (turystyczne hity z Dolnego Śląska + smaczki muzyczne i kulturalne) - czas owoców, upałów, burz, pielgrzymek, dożynek i szczytu sezonu turystycznego!

Najcieplejsza pora roku z 4 znanych w klimacie umiarkowanym to dla wielu najbardziej wyczekiwany czas w roku. Od Nocy Świętojańskiej po wrześniową równonoc mamy 94 dni lata. Z tym sezonem wiąże się wiele tradycji i świąt, bogactwo przyrodniczych atrakcji i kulturalnych odniesień. Zapraszam: oto mój letni zwiastun.



Zmienność pór roku jest jednym z spektakularnych procesów, które mamy sposobność podziwiać co roku. Z latem wiąże się wiele zjawisk, które wpłynęły na życie ludzi i znalazły odzwierciedlenie w kulturze. Przegląd letnich widoków oraz dzieł sztuki plus garść ciekawostek (jak zwykle z Dolnego Śląska i nie tylko).



letnie symbole świata Flory: róża z Zamku Książ


naparstnice z Gór Suchych


tulipanowiec z Kamiennej Góry 


lawenda ze Szczawna-Zdroju

Lato zaczyna się 20/21 czerwca, ale za jego początek uważa się od wieków Noc Świętojańską, czyli noc z 23 na 24 czerwca, poprzedzającą wspomnienie liturgiczne Jana Chrzciciela. Końcem upalnego sezonu jest równonoc jesienna przypadająca na 22/23 września. Wówczas nadchodzi jesień, a w francuskim kalendarzu rewolucyjnym na przełomie XVIII i XIX wieku był to Nowy Rok! Letnimi miesiącami są zatem lipiec i sierpień oraz niewielka część czerwca i większa część września.


Uwertura do Snu Nocy Letniej Feliksa Mendelssohna, który gościł m.in. w Dusznikach-Zdroju (YouTube)

Z czym będziemy mieli do czynienia w tym poście? Z lipami, porzeczkami, dziurawcem, świetlikami, świętojańskimi obyczajami, letnimi festiwalami, muzyką, odpustami i pielgrzymkami, atrakcjami na upały.


Vivaldi - Lato, cz. Presto (YouTube)




inscenizacja "Śpiewaków Norymberskich" Wagnera, opery, której akcja dzieje się w okolicach św. Jana (YouTube)

Na świętego Jana
Z dniem św. Jana wiąże się wiele tradycji sięgających czasów pogańskich. To kultowe święto związane z najkrótszą nocą w roku – niegdyś Nocą Kupały, którą później zastąpiła wigilia św. Jana. Dzień św. Jana wypada równo 3 miesiące po Zwiastowaniu (który przez wieki był pierwszym Dniem Roku – o czym TUTAJ) i 6 miesięcy przed Bożym Narodzeniem.




obchody Nocy Kupały/Nocy Świętojańskiej na dawnych obrazach (wolne media, wikimedia.org) 

Chrześcijańska tradycja mieszała się ze zwyczajami przejętymi od pogan. Stąd ogniska w noc św. Jana i rozmaite obyczaje, np. poszukiwanie kwiatu paproci, puszczanie wianków, taniec przy ogniskach, kąpiel w rzekach i jeziorach. W zależności od regionu celebrowanie niezwykłego święta było inne. Okres przesilenia letniego miał jednak w kulturze ważny wymiar.


św. Jan Chrzciciel z rynku w Nowej Rudzie 


św. Jan Chrzciciel z chrzcielnicy w kościele Jana Chrzciciela w Legnicy 


św. Jan Chrzciciel z chrzcielnicy w bazylice w Krzeszowie 


Tak ważna uroczystość znalazła odbicie w literaturze. Wspaniałym przykładem w języku polskim jest cykl „Pieśń świętojańska o Sobótce Jana Kochanowskiego. Co ciekawe to właśnie 24 czerwca obchodzi się tradycyjne imieniny wielkiego renesansowego poety (nieznana jest dokładna dzienna data urodzin, stąd pomysł na imieniny)!




Kochanowski, "Pieśń Świętojańska o Sobótce" w: "Pieśni: ksiąg czworo" (Google Books)

Także w muzyce są świętojańskie (i letnie) ciekawostki. Wymiar sakralny w swojej twórczości ujął Jan Sebastian Bach. Jego kantata BWV 7 - Christ unser Herr zum Jordan kam powstała właśnie na obchody św. Jana i miała premierę 24 czerwca 1724 roku. Inne dzieła kantora z Lipska na tę uroczystość to: BWV 30 - Freue dich, erlöste Schar oraz BWV 167 - Ihr Menschen, rühmet Gottes Liebe.


Wagner - "Śpiewacy Norymberscy", początek aktu 2 z pieśnią na świętego Jana (YouTube)


Świecki wymiar okresu świętojańskiego pojawia się zaś w operze „Śpiewacy norymberscyWagnera, która miała swoją premierę 21 czerwca 1868 roku. Drugi akt dzieła rozpoczyna się właśnie w dzień św. Jana chórem:

„Na święty Jan! Na święty Jan!
Szykujcie wstążki
w wesoły tan!
Z jedwabnych kwiatów wianuszek ten,
Niech spełni wkrótce najpiękniejszy sen”

tłumaczenie Bandrowskiego z 1903 roku.

Z kolei trzeci akt wypełnia wielki festyn ludowy z tańcami i konkursem.



Wagner - "Śpiewacy Norymberscy", interludium z 3 aktu z festynu na dzień św. Jana  (YouTube)


Muzyczno-literackim dziełem związanym z porą letnią jest „Sen nocy letniejSzekspira, do którego muzykę napisał romantyk Mendelssohn. Zarówno literacki pierwowzór, jak i autor muzyki mają związek z Dolnym Śląskiem. Na temat szekspirowskich kontekstów TUTAJ, natomiast o muzyce w wpisie TUTAJ.

W moim poście również inne kompozycje związane z latem w muzyce, od Vivaldiego po Gershwina.


kwitnące lipy, alejka przy zamku Kreppelhof w Kamiennej Górze


lilia złotogłów w Sudetach 


łan złotego zboża czekającego na żniwa, Pagórek Monarchów w Kamiennej Górze


Z okresem świętojańskim wiążą się też przyrodnicze ciekawostki. Wcale nie chodzi tutaj o legendarny kwiat paproci. Dziurawiec nazywany jest kwiatem świętego Jana. W wielu krajach jego nazwa (St John's wort w języku angielskim czy Johanniskraut w niemieckim) wiąże się ściśle z czasem kwitnienia, które następuje właśnie w okolicy pierwszych dni lata (o dziurawcu w wpisie TUTAJ). Także porzeczki w języku niemieckim nazywają się na cześć Jana Chrzciciela, Johannisbeere. Właśnie w pierwsze dni lata następuje zbiór ich owoców.



Gershwin: Summertime z opery "Porgy and Bess" (YouTube)

Najpiękniejszy kwiat polskiej przyrody – lilia złotogłów, bywa nazywana lilią janową. Z kolei w świecie owadów wyróżniamy robaczki świętojańskie (po niemiecku  Johannisglühwürmchen), czyli świetliki, które dzięki bioluminescencji rozświetlają czerwcowe polany i zarośla.


paproć


czerwone porzeczki na dawnej ilustracji (wolne media, wikimedia.org) 


dziurawiec 


lilia złotogłów 



świetliki na dawnej ilustracji (wolne media, wikimedia.org)


Od imperatorów do kultury i nie tylko
Dwa najbardziej letnie miesiące, lipiec i sierpień, mają w wielu językach europejskich nazwy zaczerpnięte z antyku, a odnoszące się do imion rzymskich władców. Lipiec nazywa się po Juliuszu Cezarze (Juli/July), zaś sierpień po Oktawianie Auguście (August).


wizerunek Juliusza Cezara na fesku w zamku w Oleśnicy 


złoty jeździec, czyli posąg konny w stylu antycznym przedstawiający króla Polski i elektora Saksonii Augusta II Mocnego, Drezno. Latem 300 lat temu poeta śląski Johann Christian Günther usiłował zostać nadwornym literatem tego władcy - na ten temat TUTAJ 

W języku polskim 7. miesiąc roku nasi nazwę po lipach, które zwykle kwitną od czerwca do lipca, kusząc swoim miodowym zapachem. Więcej ciekawostek o lipach w moim wpisie TUTAJ. Sierpień to z kolei nazwa zaczerpnięta z tradycji wiejskich dotyczących żniw i dożynek (o sierpniu również TUTAJ). Te dwa, łącznie 62-dniowe miesiące, stanowią najbardziej letnią część roku. Właśnie wówczas odbywają się letnie festyny, festiwale (muzyki dawnej w Krzeszowie, bachowski w Świdnicy i inne), zabawy dożynkowe. Wtedy też w pełni jest sezon urlopowy, a zatem i turystyczny. Kwitnie rekreacja i wypoczynek nad wodą.




zdjęcia z letniego festynu w Zgorzelcu/Goerlitz 

Góry jednak nie pustoszeją. Szlaki przyciągają wspaniałymi widokami. W upalne dni ulgę dają stare kościoły i zamki. Na temat destynacji na letnią turystykę piszę w poście TUTAJ. Oprócz rozrywki i wypoczynku czas letni jest też ważny w tradycji religijnej. W połowie sierpnia wypada ważne święto maryjne. W wielu sanktuariach organizowane są odpusty. Do świątyń przybywają licznie pielgrzymi i turyści.


zegar słoneczny


pole czekające na żniwa 


nocne letnie niebo - to również czas obserwacji ciekawych zjawisk astronomicznych 


Co zatem robić latem? Na pewno nie nudzić się!
Moje propozycje:

6 tras tematycznych, które pomogą nam w różny sposób odkryć uroku Dolnego Śląska i pogranicza w letnim klimacie.

- w poszukiwaniu ciekawych lip śladem ich słodkiej woni:

Goerlitz (cmentarz Mikołaja) – Karpacz Siedlęcin (lipy sądowe) – Lipa (Rezerwat przyrody Wąwóz Lipa) – Unisław ŚląskiZagórze Śląskie – zamkowa lipa sądowa) – o lipach TUTAJ


lipa w Goerlitz 


lipa z alejki zamkowej w Kamiennej Górze 


zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, gdzie rośnie ciekawa lipa sądowa 


- nad wodą i w górach:
od Berzdorfer See z Błękitną Laguną i wulkanem Landeskrone w Goerlitz, przez Bukówkę i Zadzierną w Lubawce, Kolorowe Jeziorka + Rudawy Janowickie, Jezioro Bystrzyckie i Góry Sowie  w gminie Walim, zalew radkowski i polskie oraz czeskie Góry Stołowe (Szczeliniec i Koruna) po baseny otwarte w Górach (Jelenia Góra + Karkonosze, Mezimesti + Góry Suche, Trutnov + Góry Krucze oraz Adrspach)


pary wodno-górskie: zalew w Radkowie i Radkowskie Bastiony...


oraz zalew i Koruna w oddali 


Kolorowe Jeziorka i Rudawy Janowickie (np. Starościńskie Skały)


Kolorowe Jeziorka


Mezimesti (basen) i Góry Suche (Sokołowsko u stóp Stożka Wielkiego)


Berzdorfer See z Błękitną Laguną i wulkanem Landeskrone w Goerlitz


Berzdorfer See z Błękitną Laguną


Adršpašskoteplické skály i Trutnov (basen)


Zalew w Gorzuchowie niedaleko Kłodzka


Jezioro Bystrzyckie i Góry Sowie (zamek Grodno i góry)


zalew w Kamiennej Górze


Zadzierna i Jezioro Bukówka


jezioro Rozkosz koło Nachodu 

- kościoły na ochłodę i szlak maryjny:
Krzeszów – Wambierzyce – Bardo – Henryków + Broumovskie Ściany z kaplicą Matki Bożej Śnieżnej na górze Hvezda. Inne kościelne propozycje na lato w moim zestawieniu na czas kanikuły TUTAJ. O maryjnych ciekawostkach w artykule TUTAJ.


sanktuaria i ważne kościoły maryjne: Bardo 


Wambierzyce 


Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej na górze Hvězda


Henryków 


Krzeszów

- pałace i ogrody oraz parki pełne przyrodniczych cudów: 
Bad Muskau z ogrodami (na liście UNESCO) – Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej (z rezydencjami m.in. w Wojanowie, Łomnicy, Karpnikach, Bukowcu…+ przyroda Rudawskiego Parku Krajobrazowego) – na liście Pomników Historii, Książ i ogrody (+ przyroda Książańskiego Parku Krajobrazowego), Arboretum w Wojsławicach, Arboretum w Lądku-Zdroju, Ogród Japoński w Przesiece, Ogród Japoński w Jarkowie, Ogród Japoński we Wrocławiu, parki zdrojowe w uzdrowiskach (zwłaszcza Szczawno-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój).


Szczawno-Zdrój 


Ogród Japoński we Wrocławiu


pałac w Wojanowie 


deptak w Kudowie-Zdrój 


deptak w Świeradowie-Zdrój 



Szczawno-Zdrój 


widoki z herbaciarni w Bukowcu 


zamek w Karpnikach


zamek Książ 


pałac w Bukowcu 


Park w Kudowie-Zdrój 


Kudowa-Zdrój 

- muzyka i zabawa:
latem w wielu miejscach czeka na nas ciekawa zabawa, polecam wydarzenia od Goerlitz/Zgorzelca (Jakuby i Altstadtfest) przez miejscowości na mapie muzycznych mniejszych i większych festiwali (Krzeszów – Muzyka Dawnych Mistrzów, Świdnica – Festiwal Bachowski, Szczawno – Festiwal Wieniawskiego, Duszniki – Festiwal Chopinowski, Kudowa – Festiwal Moniuszkowski, Bolków – Castle Party, Gorzanów - Hultaj i wiele innych). Odbywają się też wydarzenia poświęcone literaturze (Miedzianka, Nowa Ruda) czy teatralne (Jelenia Góra), artystyczne (Sokołowsko – Konteksty). W wielu kurortach natknąć się można letnie serenady plenerowe. Koncerty organowe to również letnia tradycja w wielu kościołach.


letni koncert plenerowy na wałbrzyskim rynku 



zabawa na starym mieście - Zgorzelec/Goerlitz 


mural promujący Festiwal Bachowski w Świdnicy 


muzykujący anioł z Oratorium Marianum we Wrocławiu 




z Sokołowska pełnego artystycznych kontekstów 




z festynu letniego na starym mieście Zgorzelec/Goerlitz 


muzykujący anioł z bazyliki w Krzeszowie 

- śladem wielkich podróżników
– miejsca odwiedzone przez Goethego latem 1790 roku i Adamsa latem 1800 roku. Od Karkonoszy przez Adrspach po uzdrowiska i ważne historyczne miejscowości i ośrodki (na temat Goethego i jego wizyty TUTAJ, na temat Adamsa i jego wizyty TUTAJ)


popiersie Goethego w labiryncie skalnego miasta, Adršpašskoteplické skály 


upamiętnienie wizyty Goethego i Adamsa, Szczeliniec Wielki 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz