Za wzniesienie wieży odpowiedzialny był doktor August Samuel Zemplin, twórca uzdrowiska w Szczawnie (jubileusz 200-lecia obchodzony był w 2015 roku). Żył on w latach 1784 -1867, a od 1815 roku pracował w Szczawnie, znacząco wpływając na rozwój tej miejscowości.
Na elewacji Zakładu Przyrodoleczniczego zamontowana została tablica upamiętniająca twórcę uzdrowiska (po lewej stronie)
W 1822 roku lekarz opublikował we Wrocławiu ważną książkę o Szczawnie „Salzbrunn und seine Mineralquellen: Im Anhange: Fürstenstein in der Gegenwart und Vergangenheit”. Dedykował ją właścicielowi uzdrowiskowego miasta, księciu Hansowi Heinrichowi VI. von Hochberg z Książa.
I to właśnie imię jego żony nosi szczawieńska wieża. Nazwana została na pamiątkę Anny Emilie von Anhalt-Köthen-Pleß (ur. 20 maja 1770 roku), córki Friedricha Erdmanna von Anhalt-Köthen-Pleß.
wieża widok z ul. Zacisze
Friedrich Erdmann był księciem pszczyńskim w latach 1765-1797, budowniczym pierwszych na Górnym Śląsku kopalń węgla kamiennego, hut szkła i cynku. On odpowiadał za przebudowę pałacu rodu w Pszczynie.
zamek Książ - nad bramą są herby Hochbergów i rodu Anhalt-Köthen-Pleß
Co ciekawe jego wuj, Leopold Anhalt-Köthen, był mecenasem i wieloletnim przyjacielem Jana Sebastiana Bacha na dworze Köthen - było to 100 lat przed powstaniem wieży w Szczawnie).
pozostałości po pomniku zmarłych dzieci Hochbergów
Z tarasu wieży można oglądać panoramę na uzdrowisko. W dawnych czasach, co pokazują sztychy, widać też było doskonale Chełmiec. Dziś można podziwiać deptak czy monumentalny budynek dawnego hotelu, a obecnie dom uzdrowiskowy. Na przełomie 2017 i 2018 roku zabytkowa wieża Anny została pięknie odremontowana.
widoki z tarasu wieży
widoki z tarasu wieży
Henryk (Wieniawski) i Anna
pies księcia brzeskiego - odrestaurowana szczwieńska kopia
Zemplin zabrał go z miejscowości Wszechświęte do Szczawna i najpierw ulokował przy gospodzie. Dopiero później posąg pochodzący z brzeskiego zamku znalazł się w parku. Oryginał stał tam do lat 80. XX wieku. Teraz zdobi go kopia, odnowiona zresztą niedawno. Kamienny pies wrócił na swoje miejsce do Brzegu.
hala spacerowa przy deptaku
rododendrony w parku
Henryk i Anna
wieża Anny
Szczawno na trwale związało się z Anną. Ma też wodę stołowa "Anka" i maskotkę - wiewiórkę Ankę.
wnętrza wieży
polecam również:
Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :)
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
CC BY-NC-ND
(W sprawie ewentualnego użycia komercyjnego, proszę o kontakt)
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz