Translate

15 sierpnia 2018

Śląskie Lato z Adamsem - cz. 3: Kamienna Góra i Krzeszów (historyczna ciekawostka)

Po niemal miesiącu od rozpoczęcia podróży, w okolicach Wielkiego Odpustu, Adams odwiedził kolejną z wielkich sudeckich kotlin i Ziemię Kamiennogórską. W listach z 15 i 16 sierpnia 1800 roku opisuje czas spędzony w Krzeszowie i Kamiennej Górze. 


Oto kolejny odcinek cyklu obejmującego wakacyjne podróżowanie z prezydentem USA. Był on jedną z kilku historycznych postaci, która odwiedziła i opisała swoje wędrówki po rozmaitych zakątkach Śląska. Adams odwiedził prowincję ówczesnych Prus niemal idąc tropem wielkiego poprzednika. Dekadę przed nim te same atrakcje oglądał Goethe.



Przypomnijmy, że 17 lipca, tuż po swoich 33. urodzinach John Quincy Adams, późniejszy prezydent USA, wraz z żoną Louisą Adams wyruszyli z Berlina w podróż na Śląsk. Do końca września zwiedzili m.in. Sudety, Wrocław, Ziemię Kłodzką i tamtejsze uzdrowiska, bawili się też na balu w zamku Książ w Wałbrzychu... Adams wszystko opisał w listach, które zostały opublikowane i po dziś stanowią ciekawą pamiątkę. Najprawdopodobniej w czasie tej podróży para spłodziła najstarszego syna, George'a Washingtona Adamsa, który urodził się w kwietniu 1801 roku w Berlinie. Żona Adamsa jest nazywana XIX-wieczną Melanią Trump, była jedyną przed nią Pierwszą Damą nieurodzoną na kontynencie Amerykańskim. Pamiątką po podróży Adamsa są np. tablice, można je znaleźć w takich lokalizacjach jak: Lądek-Zdrój, Szczeliniec Wielki. Odbyła się też wystawa "Śladami Johna Quincy'ego Adamsa po Dolnym Śląsku".


panorama na Kamienną Górę z Góry Zamkowej - Adams nie mógł widzieć wieży po lewej stronie. To ratusz zbudowany 100 lat po jego odwiedzinach



Panorama na opactwo w Krzeszowie z Góry św. Anny. Po lewej budynki klasztorne cystersów, po środku bazylika z mauzoleum Piastów, po prawej kościół św. Józefa z freskami Willmanna 


Listy o numerach XV i XVI, adresowane z Kamiennej Góry i Wałbrzycha, opisują jego pobyt na Ziemi Kamiennogórskiej. To nasz kolejny przystanek. O Kamiennej Górze Adams pisze, że jest jednym z najstarszych miast Śląska. Wygląd rynku miasta przywołał mu wspomnienia krużganków w Palais Royal w Paryżu czy londyńskiego Covent Garden.


Jedna z reprezentacyjnych kamienic kamiennogórskiego rynku


Arkadowe podcienia kamiennogórskiego rynku (Muzeum Tkactwa i północna pierzeja) 


W mieście ugoszczony był przez tamtejszych – dziś powiedzielibyśmy – ludzi biznesu. Chodzi o państwa Ruck. Pani Ruck była córką słynnego Petera Hasenclevera, podróżnika i handlowca, który robił biznes w USA (pozostałością po jego aktywności jest Long Pond Ironworks State Park). Był on majętnym człowiekiem, który osiadł pod koniec życia w Kamiennej Górze (do dziś w muzeum zachował się jego portret). Razem z Ruckiem Adamsowie pojechali do Krzeszowa. Odwiedzili tamtejszy klasztor cysterski (był tuż przed kasacją). Adams w liście wspomina o śląskich Piastach – Bolku I.


Nagrobek Bolka I z mauzoleom w Krzeszowie (kopia w muzeum w Zamku w Brzegu)


Wnętrze barokowego mauzoleum Piastów w Krzeszowie 

Pisze też o malarstwie Willmanna, jak sam zaznacza – nazywanego „śląskim Rafaelem”. Zachwyciły go najlepsze na Śląsku organy w bazylice. Opisał też klasztorną bibliotekę i jej piśmiennicze skarby.


Jeden z fresków Willmanna w kościele św. Józefa w Krzeszowie 


Potężne i po dziś zachwycające, prawie 300-letnie organy Englera w bazylice Krzeszowskiej 


W kolejnym liście Adams opisuje ucztowanie z gospodarzami w Landeshut. A także spacer po mieście. Odwiedził m.in. Kościół Łaski oraz bibliotekę (Wallenberga). Adams zauważył podobieństwo świątyni do bliźniaczego, aczkolwiek większego, kościoła w Jeleniej Górze (obecnie tzw. garnizonowy).


wnętrze kościoła MBR w Kamiennej Górze (dawniej luterański Kościół Łaski)


Kościół Łaski w Kamiennej Górze - architektonicznie wzorowany na kościele Katarzyny (Katarina kyrka) w Sztokholmie


Kościół Łaski w Jeleniej Górze - bliźniacza świątynia - którą kilka dni wcześniej Adams podziwiał w stolicy Karkonoszy 


Po wizycie w Kamiennej Górze Adamsowie udali się do Wałbrzycha przez Boguszów-Gorce.

Wpisy dotyczące Adamsa i jego podróży można znaleźć TUTAJ

Posty dotyczące Krzeszowa TUTAJ
Posty dotyczące Kamiennej Góry TUTAJ 


 
****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz