Translate

10 sierpnia 2018

Niezwykła kaplica Ludzi Gór

Na Śnieżce od czasów baroku odbywają się górskie liturgie. Szczególnie ważna jest data 10 sierpnia. To święto przewodników i ratowników oraz rocznica sakralnego wydarzenia, nie tylko związanego z antycznym świętym, ale i z karkonoską kaplicą poświęconą temu męczennikowi.   W dzisiejszych czasach to miejsce i ten czas jednoczy Ludzi Gór ponad granicami na wysokości 1602 m n.p.m.



Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce (St. Laurentiuskapelle) – bo o niej będzie mowa – jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce i tak samo rekordowym czynnym obiektem sakralnym.



Powstała z inicjatywy hrabiego Christofa Leopolda von Schaffgotscha ze znanej śląskiej linii arystokratycznej, która związana była z Cieplicami, zamkiem Chojnik czy Raszowem pod Kamienną Górą. Budowę rozpoczęto w roku 1665. Niezwykłą budowlę o cylindrycznym przekroju ukończono w 1681 roku. Ołtarz został przewieziony z Krzeszowa. Okolica była pod wpływami tamtejszego klasztoru cystersów, który posiadał swoją prepozyturę w Cieplicach (w czasach potęgi wpływy krzeszowskich cystersów rozciągały się od Jeleniej Góry przez Chełmsko Śląskie po Stare Bogaczowice, Zamek Bolków aż do Świdnicy).


Kaplica na Śnieżce została poświęcona 10 sierpnia w dzień św. Wawrzyńca w roku 1681. Uroczystości prowadził zasłużony opat krzeszowski Bernard Rosa (fundator m.in. kalwarii oraz kościoła św. Józefa). Aż do chwili kasacji zakonu na początku XIX wieku na najwyższym szczycie Karkonoszy odbywały się regularne nabożeństwa. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach XVIII wieku właśnie latem (1790 i 1800 roku) Śnieżkę i kaplicę odwiedziło dwóch niezwykłych podróżnych – Goethe oraz J.Q. Adams (więcej o tym w artykule "W podróży z prezydentem"). Po upadku zakonu kaplica służyła za górskie schronisko. Dopiero w połowie wieku XIX została odnowiona i oficjalnie przywrócono jej charakter sakralny. Poświęcił ją słynny biskup wrocławski Heinrich Förster, wcześniej proboszcz w Kamiennej Górze (później był uczestnikiem soboru watykańskiego – kilka słów o nim również w artykule "Na urodziny Eichendorffa").


Od lat na Śnieżce przy ponad 300-letniej kaplicy odbywają się msze ekumeniczne. Biorą w nich udział przedstawiciele środowisk przewodnickich, GOPR-owcy, ale też samorządowcy, delegaci rządu i duchowieństwo z Polski i Czech. Dzień 10 sierpnia został mianowany Dniem Przewodnika i Ratownika Górskiego. Tego dnia Ludzie Gór pamiętają też o zmarłych, spotykając się przy pobliskim symbolicznym cmentarzyku. Obecnie kaplica jest pod opieką Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Nawiedzenia NMP w Karpaczu.
Święty Wawrzyniec, który zmarł 10 sierpnia 258 roku w Rzymie, był diakonem i męczennikiem. Warto dodać, że roje Perseidów bywają nazywane łzami św. Wawrzyńca. 

Na zdjęciu: opat Rosa (wolne media), hrabia Schaffgotsch (wolne media), budynek cysterski w Cieplicach, bazylika w Krzeszowie, Śnieżka, kaplica Wawrzyńca 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz