Translate

4 sierpnia 2018

Maryja latem – nie tylko Zielna... ale i Śnieżna! (Krzeszów, Igliczna, Bardo, Wambierzyce i Hvězda) (GALERIA + ciekawostki)

W upalne lato 5 sierpnia 352 roku na rzymskie wzgórze Eskwilin spadł śnieg... – czytamy we wstępie do sakralnej opowieści dotyczącej antycznego cudu. Wiąże się z nią kult Matki Boskiej Śnieżnej. W polskich i czeskich Sudetach znajdziemy piękne i ciekawie ulokowane kaplice poświęcona tej patronce. W połowie miesiąca świętują inne słynne górskie sanktuaria: w Krzeszowie, Wambierzycach czy Bardzie. Tym razem obchody związane są z wspomnieniem tzw. Matki Boskiej Zielnej. 



Sierpień to bardzo maryjny miesiąc. Już 5. dnia miesiąca wypada dość niezwykłe z nazwy święto. Bo komu, w często najbardziej upalny miesiąc, przyśniłoby się myśleć o śniegu?



Kult ten wiąże się jednak z pewnym niezwykłym wydarzeniem, jeszcze z czasów starożytnych. Opad śniegu na rzymskie wzgórze miał poprzedzić objawienie. Jego efektem było wybudowanie świątyni. Na pamiątkę tego cudu kościół obchodzi święto Matki Bożej Śnieżnej. Maryja od niecodziennej letniej aury jest patronką urokliwej kaplicy na obszarze Masywu Śnieżnika (omen nomen!) oraz pasma Broumovské stěny. 





sanktuarium „Maria Śnieżna” - Igliczna (Masyw Śnieżnika)







Kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě niedaleko Broumova i Polic nad Metuji



Sudety, w których prężnie działały wpływowe klasztory, są okraszone licznymi zabytkami związanymi z kultem. To kaplice poświęcone rozmaitym świętym i drogi krzyżowe. Przykładem jest kaplica Marie Sněžné, zbudowana na planie pięcioramiennej gwiazdy. W 1731 roku opat broumovskiego klasztoru - Otmar Daniel Zinke, benedyktyn ze Strzegomia, zainicjował budowę kaplicy na wzniesieniu w Broumovskich Ścianach.




Kapłan zresztą zapisał się w dziejach jako fundator licznych kościołów w wioskach pod wpływami klasztoru. Architektem był wybitny twórca czeskiego baroku - Kilián Ignác Dientzenhofer (autor kościołów m.in. w Pradze, ale też bazyliki w Legnickim Polu, która uznawana jest za Pomnik Historii RP). Więcej na temat opata i architekta oraz ich wspólnych dzieł TUTAJ.
Kaplica jest otoczona skałami. Prowadzi do niej pomost. Za nią znajduje się wspaniały punkt widokowy. Przy budynku można zacząć wędrówkę w kierunku ciekawych kompleksów skalnych.

********


Warto dodać, że 10 dni po święcie MBŚ, 15 sierpnia obchodzi się Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum) – szczególnie celebrowaną uroczystość. W związku z czasem dożynek wydarzenie to często ma ludową formę i nazywa się je Świętem Matki Boskiej Zielnej czy Matki Boskiej Korzennej. W polskich Sudetach w kilku sanktuariach obchodzi się wówczas odpusty.

Szczególnie ważny wymiar i zakres mają te obchody w Krzeszowie, gdzie znajduje się piękna barokowa Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Pomnik Historii RP) - dawnej klasztor cystersów. Więcej o tym miejscu TUTAJ.



wnętrze bazyliki podczas odpustu 15 sierpnia 


Ołtarz główny bazyliki zdobi obraz Wniebowzięcia, który namalował Petr Brandl, mistrz czeskiego baroku. W tym roku obchodzimy 350-lecie jego urodzin 



Ponadto odpusty maryjne w połowie sierpnia są też obchodzone w Wambierzycach (Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny), Więcej o tym miejscu TUTAJ.







oraz Bardzie (Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) - pocysterski klasztor.






Krzeszów, Wambierzyce i Igliczna znajdują się na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz