Translate

7 lipca 2025

Gabinet Osobliwości - wystawa stała Zamku Książ w Wałbrzychu (GALERIA)


Barokowe meble wróciły do zamku i wypełniły się kolekcją niesamowitych kuriozów! W 2025 roku w Zamku Książ w Wałbrzychu ożyła idea hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga!

Dzięki wsparciu partnerskich instytucji, w tym dolnośląskich muzeów, a także prywatnych kolekcjonerów w zamkowych wnętrzach podziwiać można niezwykły Gabinet Osobliwości! 

Na zaproszenie Pani Prezes Zamku Książ miałem przyjemność brać udział w uroczystym otwarciu wystawy 30 czerwca 2025 roku, reprezentując instytucję partnerską ekspozycji. 

 













W Sali Metamorfoz zamku zagościł Gabinet Osobliwości. Zabytkowe barokowe gabloty z XVIII wieku wypełniły się rozmaitymi kuriozami z dawnych czasów. To dzieła natury i ludzkich rąk. Zobaczyć można m.in. skamieniałości i meteoryt, a także wspaniałe karkonoskie szkło, śląską porcelanę, karkonoskie koronki, czy też kunsztowne zegary, i rozmaite artefakty historyczne. Zachwycają przedmioty reprezentujące rzemiosło artystyczne, a także.. same gabloty! 

(niniejszy artykuł nie jest katalogiem wystawy ani przewodnikiem po wystawie, a jedynie subiektywna relacją - nie zawiera podpisów eksponatów i innych informacji dotyczących konkretnych zabytków)













Gabinet Osobliwości to niezwykła wystawa inspirowana autentycznym, historycznym miejscem należącym do hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga – arystokraty, kolekcjonera i jednej z najważniejszych postaci w historii Książa. Po ponad 200 latach legendarny gabinet powraca do życia, pieczołowicie odtworzony, pełen tajemnic, zagadek i przedmiotów, które balansują na granicy nauki, sztuki i historii.
W zaciszu pierwszego piętra Zamku Książ czeka niezwykła kolekcja obejmująca:
- unikalne dzieła sztuki z różnych epok, skryte w półcieniach wnętrza, gotowe, by opowiedzieć swoje historie, - starożytne naturalia – zadziwiające okazy przyrody z całego świata: egzotyczne muszle, czaszki zwierząt i inne osobliwości natury, które budzą zachwyt i zdziwienie zarazem, - rodowe pamiątki – oryginalne przedmioty należące do dawnych właścicieli Książa, świadectwa ich pasji, gustów i zainteresowań, - zagadkowe obiekty – niektóre z nich trudno jednoznacznie zaklasyfikować [...]" 













"[..] Gabinet hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga był niegdyś miejscem elitarnym, dostępnym dla nielicznych. Zniszczony podczas wojennej zawieruchy, przez dekady istniał tylko w przekazach i dokumentach. Dziś jego duch powraca i jest bardziej intrygujący niż kiedykolwiek! Wystawa została zaprojektowana tak, by pobudzić ciekawość i zatrzymać na chwilę w innej epoce. Wędrując między eksponatami, poczujemy się jak odkrywcy, badacze i goście wyjątkowego, arystokratycznego salonu pełnego nieznanych historii. To propozycja zarówno dla miłośników dawnych epok i sztuki, jak i dla tych, którzy szukają czegoś nietypowego, z nutą tajemniczości i przygody"

 (za: www.ksiaz.walbrzych.pl)













więcej o wystawie: 


mapa/lokalizacja: 



więcej o zamku w moim artykule: 













polecam również: 



inne galerie z zamku: 






**


Zdjęcia z wernisażu, 30 czerwca 2025, w którym brałem udział: 











*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz