Niezwykła kolekcja pojazdów! Jedna z największych tego typu wystaw w Polsce i Europie Środkowej!
W muzeum można zobaczyć ogromną ilość samochodów i innych pojazdów. To auta z różnych krajów z XIX, XX i XXI wieku. Na ekspozycji znajdują się samochody o dużej wartości historycznej (w tym na przykład najstarsze lub unikatowe modele), a także samochody z filmów i posiadające niezwykłe historie.
Zapraszam do mojej relacji z muzeum!
"Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie – funkcjonujące od 2024 roku prywatne muzeum motoryzacji, znajdujące się w Oławie. Największe prywatne muzeum motoryzacji w Europie Środkowej. Założycielem muzeum jest Tomasz Jurczak, który kolekcjonowanie samochodów rozpoczął w pierwszej połowie lat 90., a jego pierwszym pojazdem był NSU Prinz. Budowa muzeum rozpoczęła się w październiku 2022 roku. Otwarcie wystawy nastąpiło 19 czerwca 2024 roku [...]"
"[...] Powierzchnia ekspozycji liczy około 5500 m². Kolekcja liczy około 300 samochodów, 192 rowery i 100 motocykli. Najstarszym eksponatem jest Daimler z 1895 roku, w muzeum znajduje się również ostatni wyprodukowany Fiat 126p i ostatni FSO Polonez, najmniejszy polski samochód (ML), polski quad z 1960 roku, a także najstarszy zarejestrowany w Polsce samochód. Na ekspozycji znajduje się ponadto 55 Fiatów 126p. Częścią muzeum jest stała wystawa „ Życie w PRL-u”, licząca 33000 przedmiotów" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
"Oława (łac. Olavia, niem. Ohlau, cz. Olava) – miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, w aglomeracji wrocławskiej, siedziba powiatu oławskiego oraz gminy wiejskiej Oława. Miasto leży nad rzekami Oławą, potocznie zwaną Oławką i Odrą, 27 km na południowy wschód od Wrocławia. Gród i osada targowa powstałe przy zbiegu rzek Odry i Oławy istniały od XII wieku. Po raz pierwszy notowana pod nazwą Olewa w 1149 roku jako darowizna Piotra Włostowica na rzecz opactwa na Ołbinie. Lokowana na prawie średzkim w 1234 roku. Zasiedlana przez tkaczy walońskich, których dziedzictwem jest herb miasta przedstawiający białego, galijskiego koguta w czerwonym polu. Od 1842 roku między Wrocławiem a Oławą istnieje najstarsza w dzisiejszych granicach Polski linia kolejowa" (za: Wikipedia)
polecam również:
polecam również:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz