Translate

23 lutego 2024

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu (GALERIA)


Sakralna strona Karpacza to nie tylko Wang! 

Ciekawy kościół w Karkonoszach. 




"Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Karpacz diecezji legnickiej. Budowa świątyni zaprojektowanej przez wrocławskiego architekta Ludwiga Schneidera rozpoczęła się w dniu 26 kwietnia 1909 roku. W dniu 1 lipca 1909 roku został poświęcony kamień węgielny przez dziekana z Jeleniej Góry księdza Franza Forchego. Budowa świątyni była prowadzona pod nadzorem mistrza murarskiego z Kowar Maxa Steinera. W dniu 28 października 1909 roku został założony krzyż na wieży, a w dzień wspomnienia św. Anny 26 lipca 1910 roku świątynia została poświęcona. W tym samym roku zostały poświęcone trzy dzwony (do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden) odlane przez wrocławskiego ludwisarza Alberta Geittnera. Strop świątyni został pomalowany przez kłodzkiego artystę Richarda Richtera. Statua Serca Pana Jezusa dla bocznego ołtarza została wykonana przez tyrolskiego rzeźbiarza Civillo del Antonio. W 1979 roku ksiądz proboszcz Franciszek Schirmer zainicjował rozbudowę świątyni według projektu architekta Antoniego Bila. Rozbudowa została ukończona w 1985 roku [...]" 





"[...] Charakterystyczny kształt świątyni razem z wieżą nakrytą cebulastym dachem hełmowym nawiązuje do barokowej architektury tyrolskiej. We wnętrzu świątyni jest umieszczony ołtarz główny w stylu późnobarokowym ozdobiony obrazem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i dwoma bocznymi posągami przedstawiającymi postacie św. Piotra i św. Antoniego. W starej części świątyni na drewnianym stropie jest namalowana wspomniana wyżej polichromia, pochodząca z czasów budowy świątyni. W przejściu między pierwotną a dobudowaną częścią świątyni na filarach i łączącym je łuku namalowani czterej ewangeliści. Na suficie w przedsionku są przedstawieni czterej wielcy doktorzy (nauczyciele) Kościoła zachodniego: św. Ambroży, św. Augustyn, św. Hieronim i św. Grzegorz Wielki. Organy zostały wybudowane z inicjatywy organisty Antoniego Cyganka" (za: Wikipedia) 




strona oficjalna: 

mapa/lokalizacja:

polecam również inne posty z tego miasta:




******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz