Translate

23 lutego 2024

Przybudowy, nadbudowy, przebudowy – na styku architektury współczesnej i dawnej – wybór kontekstów z Dolnego Śląska i Sudetów (GALERIA)

Zdarza się, że zabytkowe, stare budowle zostają z różnych powodów rozbudowane lub przebudowane współcześnie, w duchu odmiennej estetyki. Niektóre połączenia nowego i starego zaskakują symbiozą i funkcjonalnością, inne... budzą kontrowersje. Przygotowałem subiektywny wybór ciekawych budowli, które w XX i XXI wieku doczekały się mniejszych lub większych ingerencji w swój wygląd.


Co sądzicie o tych realizacjach?


Niekiedy zniszczenia wojenne, bądź żywioły czy katastrofy powodują mocne uszkodzenie budynków. Odradzające się budowle zyskują nowe oblicze. Architektoniczny lifting, odmładzający architekturę, wprowadza czasami do starego coś nowego. Czasami powodem przebudowy jest chęć zwiększenia walorów budowli lub zmiany jej przeznaczenia. Bez względu na założenia i intencje, efekty bywają różne. Oto mój wybór rozmaitych budynków, które przeszły metamorfozę, otrzymując nowe elementy lub takie, w których zastąpiono pierwotne materiały nowymi.

Nietrudno zauważyć, że tego typu inwestycje są częste w dynamicznie rozwijających się ośrodkach, jak Wrocław. Tam stara zabudowa poddawana jest bardzo drogim remontom, które czasami obejmują zauważalne przemiany, ewolucje lub radykalne zmiany architektoniczne. 




dawna siedziba firmy Robert & Julius Bentscher we Wrocławiu (/ ul. Kazimierza Wielkiego) 



Hotel Grand we Wrocławiu (przed dworcem PKP Wrocław Główny) 




Hotel Monopol we Wrocławiu (ul. Modrzejewskiej / Świdnicka) 




Pałac Oppersdorfów we Wrocławiu, "wchłonięty" przez Biurowiec Dominikański (ul. Wierzbowa) 



Teatr Muzyczny Capitol - więcej o tym miejscu >> TUTAJ 




Concordia Design Wrocław - dobudowa do kamienicy (Wyspa Słodowa)


dawna szkoła (Elementarschule) we Wrocławiu, po której została jedynie fasada z cegły (ul. Drobnera)


dawny Hotel Reichshof, biuro Polskiego Koncernu Naftowego Orlen SA we Wrocławiu (ul. Kołłątaja) 



dawny Młyn Maria we Wrocławiu (obecnie apartamentowiec), ul. Staromłyńska



kościół św. Józefa w Świeradowie-Zdroju rozbudowany o współczesną nawę - więcej >> TUTAJ 




kościół Nawiedzenia NMP w Karpaczu z przedłużoną współcześnie nawą - więcej >> TUTAJ 




chałupa karkonoska w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze - obecnie w całości przekryta szklanym zadaszeniem - więcej >> TUTAJ 



kamienica kupiecka z oficyną, siedziba Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze z dziedzińcem przekrytym szklanym zadaszeniem - więcej >> TUTAJ



kopuła w formie szklanej piramidy na Wieży Targowej w rynku w Strzegomiu 



szklany dach w barokowym kościele w Neratovie w Sudetach, w linii prostej około 200 metrów od granicy z Polską w województwie dolnośląskim, więcej >> TUTAJ 


******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 
CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz