Romański kościół na praskich Hradčanach.
"Bazylika św. Jerzego (cz. bazilika sv. Jiří) – romański kościół w Pradze, na zamku na Hradczanach. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał ok. 920 z inicjatywy księcia czeskiego Wratysława I (tutaj zresztą pochowanego). Gdy w 973 ustanowiono w Pradze biskupstwo (katedrą została znajdująca się obok rotunda św. Wita), książę Bolesław II Pobożny zdecydował się na sprowadzenie tutaj sióstr benedyktynek i założenie ich klasztoru właśnie przy kościele św. Jerzego (zresztą jako pierwszego klasztoru na ziemiach czeskich). Pierwszą przełożoną zgromadzenia i inicjatorką jego założenia była siostra księcia Mlada. Klasztor stał się miejscem ważnym dla rodu Przemyślidów - tu wychowywano liczne córki książęce, niejeden raz kobiety z tej dynastii były przełożonymi na wzór Mlady. W związku z tymi wydarzeniami przystąpiono do budowy romańskich zabudowań klasztornych, a także do rozbudowy kościoła. Powstała romańska trójnawowa bazylika [...]"
"[...] Kolejna rozbudowa nastąpiła pod koniec XI w., kiedy kościół przedłużono i podwyższono, dodano empory nad nawami bocznymi, a także postawiono wieżę północną. Kościół zniszczony został podczas oblężenia Pragi w 1142 - podczas jego odbudowy postawiono drugą wieżę (południową), a także podwyższono poziom prezbiterium, umieszczając pod nim kryptę. Na początku XIII w. w przyziemiu wieży południowej utworzono kaplicę św. Ludmiły. Po 1500 od strony południowej został wybudowany przez Benedykta Rejta renesansowy portal, w którego tympanonie przedstawiona jest scena walki św. Jerzego ze smokiem. Ok. 1670 zbarokizowano całkowicie zachodnią fasadę kościoła. W XVIII w. z kolei powstała kaplica św. Jana Nepomucena. W XIX w. dokonano rekonstrukcji romańskiego wnętrza kościoła" (za: Wikipedia)
"Wratysław I (ur. ok. 888, zm. 13 lutego 921) – książę czeski od 915 z dynastii Przemyślidów. Był synem Borzywoja i Ludmiły, młodszym bratem Spitygniewa I. Po śmierci starszego brata w 915 roku, Wratysław I został księciem. W 906 lub 907 roku poślubił Drahomirę, księżniczkę stodorańską. Z tego małżeństwa pochodzili: Wacław I Święty, Bolesław I Srogi, Spitygniew (zmarły młodo), cztery córki - jedną z nich mogła być Strzeżysława matka świętego Wojciecha. Pierwotnie Vratislav został pochowany mniej więcej w osi kościoła św. Jerzego. Jednak wskutek późniejszych przebudów szczątki kostne księcia Vratislava były kilkakrotnie przenoszone. Dopiero w XIV wieku, pod koniec panowania Karola IV, dla szczątków wykonano marmurowy grobowiec, do którego włożono ołowianą skrzynkę z kośćmi Vratislava. Obecność szczątków Vratislava w grobowcu potwierdza dokument z 1 lipca 1379 roku, w którym Vratislav pojawia się również jako błogosławiony. W XV wieku do grobu dobudowano przybudówkę, na której można zobaczyć inskrypcję" (za: Wikipedia)
mapa/lokalizacja:
więcej informacji:
polecam również:
galeria urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz