Jeden z najciekawszych zabytków handlowych w Niemczech!
Miejsce, w którym kręcono filmy, w tym oscarowy "Grand Budapest Hotel" z 2014.
Gmach o monumentalnych rozmiarach i wysmakowanych detalach.
Zapraszam do mojej galerii - zdjęcia jak zawsze niekomercyjne, w celach edukacyjnych.
Budowlę zwiedzałem w ramach oficjalnego wstępu z oprowadzaniem. Na co dzień zabytek jest obecnie nieczynny.
"Görlitz (górnołuż. Zhorjelc) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, siedziba powiatu Görlitz. Zlokalizowane nad Nysą Łużycką, na Górnych Łużycach i w ciągu europejskiego szlaku Via Regia. Usytuowane na granicy z Polską, stanowiąc najbardziej na wschód wysunięte miasto Niemiec, szóste pod względem populacji miasto Saksonii – po Lipsku, Dreźnie, Chemnitz, Zwickau i Plauen. Siedziba biskupów: ewangelickiego i katolickiego. Do maja 1945 r. tworzyło jedno miasto wraz ze Zgorzelcem. Görlitz jest jednym z niewielu niemieckich miast tej wielkości niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadających niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. W 1319 roku miasto było pod panowaniem śląskiego Piasta Henryka I Jaworskiego, zostało włączone do księstwa jaworskiego (od 1329 miasto ponownie włączone do Królestwa Czech), w 1815roku, po kongresie wiedeńskim, miasto włączone zostało do Prus i stało się częścią prowincji Śląsk (Provinz Schlesien). W 1919 r. w wyniku podziału prowincji Śląsk na dwie mniejsze prowincje, stał się częścią prowincji Dolny Śląsk (Provinz Niederschlesien)" (za: Wikipedia)
"Dom towarowy w Görlitz (znany też jako Warenhaus Görlitz) jest zabytkowym budynkiem w Görlitz, w stylu historycznym z ozdobionym elementami secesyjnymi. Zbudowany jako dom towarowy „Zum Strauss” przez żydowskiego kupca Louisa Friedländera na wzór berlińskiego domu towarowego Wertheim. Budynek robi szczególne wrażenie swoją kolosalną architekturą wnętrz. Plany opracował poczdamski architekt Carl Schmanns. Budowę rozpoczęto w 1912 roku, a jej efektem był budynek o konstrukcji stalowej z fasadą z piaskowca. Po zaledwie dziewięciu miesiącach budowy, dom towarowy w Görlitz został otwarty 30 września 1913 roku. Funkcjonował jako dom towarowy do 15 sierpnia 2009 roku. Budynek jest uważany za jedyny zachowany w Niemczech dom towarowy w stylu secesyjnym. Misternie zaprojektowane wnętrze z wspornikowymi schodami i ozdobną szklaną kopułą przyciągało wielu zwiedzających. Dekoracje w stylu secesyjnym zdobią również filary. Amerykański reżyser Wes Anderson szukał lokalizacji dla "Grand Budapest Hotel" i znalazł ją w domu towarowym w Görlitz. Ekipa filmowa, w tym aktorka Tilda Swinton oraz aktorzy Willem Dafoe i Ralph Fiennes, zatrzymała się w hotelu Börse na Untermarkt podczas kilku miesięcy zdjęć. Z powodu szkód wyrządzonych przez wodę w budynku Teatru Gerharta Hauptmanna w Görlitz, 44. Koncert Bożonarodzeniowy odbył się w domu towarowym od 26 listopada 2022" (za: Wikipedia)
strona oficjalna:
więcej informacji po polsku:
mapa/lokalizacja:
polecam również inne wpisy z tego miasta:
polecam również:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz