Translate

17 lipca 2025

Święte kolumny Lubomierza: Maryja i Maternus (GALERIA)


W mieście znanym z Kargula i Pawlaka znajdziemy wiele ciekawych sakralnych zabytków.

Poza pięknym kościołem klasztornym na uwagę zasługują elementy małej architektury. 

"Lubomierz (niem. Liebenthal) – miasto w Polsce położone w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubomierz. Jest to jedno z najmniejszych i najstarszych miast w województwie dolnośląskim, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Prawa miejskie posiada od 1291. Lubomierz znany jest przede wszystkim z miasteczkowych scen filmu Sami swoi oraz organizowanego w mieście Festiwalu Filmów Komediowych. Miasto jest położone na Pogórzu Izerskim. Historycznie miasto leży na Dolnym Śląsku. W Lubomierzu kręcono również trzecią nowelę filmu Krzyż Walecznych w reż. Kazimierza Kutza, a także kilka scen do serialu Tajemnica twierdzy szyfrów w reż. Bogusława Wołoszańskiego" (za: Wikipedia) 






Figura morowa w rynku w Lubomierzu to zespół rokokowych rzeźb, na który składa się figura Matki Boskiej na kolumnie oraz cztery figury świętych w narożnikach. Wśród rzeźb patronów znajdują się m.in. św. Jan Chrzciciel i św. Roch. Kolumna powstała w latach 1730-1736 z fundacji opatki Marty Tanner. Upamiętnia ofiary epidemii w XVII wieku. 








Barokowa fontanna św. Maternusa z 1717 rok na rynku Lubomierza, upamiętnia patrona kościoła klasztornego w Lubomierzu. Kolumna zachwyca unikatową formą, o spiralnym trzonie, przypominającym pień wypełniony twarzami aniołków. Maternus z Kolonii (zm. ok. 328) – pierwszy biskup Kolonii i trzeci Trewiru, również biskup Tongerenu, apostoł Alzacji, święty Kościoła katolickiego. Święty Maternus jest orędownikiem w gorączce. Specjalizuje się też w chorobach zakaźnych. Wspomaga bujny wzrost winorośli. 

mapa/lokalizacja: 

polecam również: 
#Lubomierz 

(w tym relacja z kościoła klasztornego oraz z muzeum) 


polecam również: 



******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz