Translate

10 lipca 2025

Muzeum Rybołówstwa w Helu (GALERIA)


Zabytki rybackie w zabytku sakralnym, czyli muzeum w Helu.

Można tam zobaczyć narzędzia, które służyły do połowów, łodzie, modele, a także sztukę i wiele ciekawych przedmiotów o znaczeniu historycznym.  













"Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od 1972.
Na wystawach w Muzeum Rybołówstwa prezentowane są zagadnienia związane z historią Bałtyku, rybołówstwem na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym, dziejami Mierzei Helskiej, a także ze współczesnymi problemami związanymi z gospodarką morską. Na terenie wokół muzeum znajduje się skansen tradycyjnych łodzi rybackich.
Muzeum jako pierwszy z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego otwarte zostało 6 maja 1972"
(za: Wikipedia) 













"Kościół św. Piotra i Pawła w Helu – zdesakralizowany kościół ewangelicki w Helu. Powstał w XIV wieku. Rozbudowany w XV wieku (1417). W połowie XVI wieku przebudowany, dzięki czemu uzyskał układ trójnawowy z wieżą i prezbiterium. W czasie wojny szwedzkiej zburzony i odbudowany. Od tamtej pory był jednonawowy z nawą poprzeczną. Wieża drewniana powstała w 1670 roku. Po I rozbiorze Polski popadł w ruinę i został odbudowany dopiero pod koniec XIX w. Wieżę odbudowano. W okresie II Rzeczypospolitej kościół należał do parafii ewangelickiej wchodzącej w skład superintendentury (diecezji) wejherowskiej Ewangelickiego Kościoła Unijnego. W 1936 na mocy dekretu Prezydenta Mościciego z 21 sierpnia „O uznaniu Półwyspu Helskiego za rejon umocniony nakazano „niemieckim obywatelom Helu” opuścić miejscowość i przenieść się do Niemiec. W czasie II wojny światowej kościół został uszkodzony, a po jej zakończeniu opuszczony przez ewangelików. W 1959 zorganizowano w nim pierwszą wystawę o tematyce rybackiej" (za: Wikipedia) 













"Hel (kaszub. Hél, niem. Hela) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie puckim, położone na cyplu Mierzei Helskiej nad Morzem Bałtyckim. W latach 1975–1998 miejscowość znajdowała się w województwie gdańskim. Ośrodek turystyczny i kąpielisko nadmorskie, ośrodek rybołówstwa, garnizon Marynarki Wojennej z portem wojennym. Port morski Hel ma przystań rybacką, jachtową i żeglugi pasażerskiej. Przypuszcza się, że nazwa osady jest wzmiankowana po raz pierwszy w 1198 roku jako Gellen. Z pewnością do miasta odnoszą się poświadczenia nazwy z XIV wieku, czyli Hela (1378). W XV wieku pojawiło się rozróżnienie na Stary Hel (1413) i Nowy Hel (1417), dokumentując proces przenoszenia starego miasta na nowe miejsce. Stary Hel zniknął w II połowie XVI wieku, a nowa osada przejęła funkcje i prawa miejskie starej osady, przez co człon Nowy w nazwie przestał być używany" (za: Wikipedia) 



























polecam również inne posty oznaczone tagiem: 




a także: 





















** 
poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - wpis urlopowy 

***
*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz