Translate

17 lipca 2025

"MAGICKÝ HIMÁLAJ" - Muzeum východních Čech v Hradci Králové (GALERIA)


Potwory i demony! Niezwykłe eksponaty na wystawie muzealnej. 

Świat mistycznych Himalajów w czeskim muzeum. 













"MAGICKÝ HIMÁLAJ. Velehory v Hradci Králové"
Muzeum východních Čech v Hradci Králové 

[wystawa czasowa]
[7 marca 2025 r. do 25 października 2026 r.]














"Ta wyjątkowa wystawa powstała we współpracy z zespołem biura podróży na czele którego stoi podróżnik i przewodnik Rudolf Švaříček , który w ciągu ostatnich trzech dekad podjął się licznych wypraw do odległych zakątków świata. Dzięki fotografiom wielkoformatowym i autentycznym obiektom można poznać życie wokół lodowych szczytów. Wystawa prezentuje Himalaje z perspektywy alpinistów i szerpów, oferuje wgląd w życie lokalnej ludności, a także koncentruje się na życiu duchowym i religijnym regionu. W programie zwiedzania znajduje się wizyta w buddyjskiej świątyni, w domu nomadów oraz kilka ceremonii duchowych [...]" 













"[....] Nieczęsto odwiedzający nasze muzeum mogą poczuć zapach odległych miejsc. Jednak magiczne Himalaje przynoszą nam kawałek odległego Tybetu, a my mamy wyjątkową okazję, by doświadczyć go na własnej skórze. Na wystawie znajdzie się między innymi autentyczny namiot nomadów wykonany z sierści jaka, a także młynki modlitewne, które zwiedzający będą mogli kręcić, mając nadzieję, że ich życzenia się spełnią ” – dodaje etnografka Lenka Hlavatá, kuratorka wystawy"

(za: https://www.muzeumhk.cz/)














słownik: 

"Kapala (sanskryt: „czaszka”) – w niektórych nurtach śiwaizmu oraz w buddyzmie tybetańskim rytualne naczynie wykonane z ludzkiej czaszki. Buddyjska winaja, czyli reguła zakonna zabrania co prawda posługiwania się czaszkami, ale w symbolicznym znaczeniu pozostała nazwa kapala na oznaczenie miseczki żebraczej, jako przypomnienia przemijalności życia. Pomimo to wykorzystuje się niekiedy naczynia z ludzkich czaszek w tantrycznym nurcie buddyzmu w Nepalu i Tybecie

Thanka, thangka (tyb.: ཐང་ཀ་ [tʰɑːŋkɑː], Wylie: thang ka; język newari: पौभा paibha) – dosłownie „płaski obraz”, rodzaj malowanego lub haftowanego zwoju o tematyce religijnej, po zwinięciu łatwego do przenoszenia. Thanki bywają zawieszane w klasztorach buddyjskich i prywatnych domach, lub uroczyście noszone w procesjach.

Taniec Lakhey to jeden z najpopularniejszych tańców Nepalu. Artyści ubrani w kostiumy i maski Lakhe tańczą na ulicach i placach miejskich podczas festiwali. Maska wykonana jest z papier-mâché, a do włosów używa się ogonów jaka.

Khaṭvāṅga (sanskryt : खट्वाङ्ग ) to długi, nabijany ćwiekami kij lub maczuga z czaszką na szczycie. Broń ta występuje w ikonografii hinduizmu tantrycznego oraz tybetańskiego buddyzmu wadżrajany

Młynek modlitewny (tyb. མ་ནི། Mani) – stosowany w buddyzmie tybetańskim walec na pionowej osi z wypisanymi na powierzchni mantrami. Zgodnie z wierzeniami tybetańskimi obracanie takim młynkiem daje ten sam efekt, jak ich ustne recytowanie, jednak obracać można szybciej" 

(za: Wikipedia) 








mapa/lokalizacja:














galeria urlopowa - poza Dolnym Śląskiem i Sudetami 

******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz