Poważnie zniszczony podczas wojny Strzelin odzyskał kilka ciekawych zabytków w obrębie rynku.
Do starego miasta wrócił ratusz i rzeźba z symbolem miasta.
"Strzelin (pol. hist. Strzelno, niem. Strehlen, cz. Střelín) – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelin i powiatu strzelińskiego. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. Miasto leży nad Oławą na granicy Wzgórz Strzelińskich należących do Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej. Znajduje się tu najgłębsze wyrobisko granitu w Europie, o głębokości 123 metrów i powierzchni 19,5 ha. W Strzelinie 14 marca 1854 r. urodził się słynny chemik i bakteriolog, Paul Ehrlich, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Strzelin otrzymał prawa miejskie 30 listopada 1292 r. z rąk księcia świdnicko-jaworskiego Bolesława I, wybudowano wówczas mury miejskie i rozbudowano zamek książęcy. Okres największego rozkwitu miasta przypada na przełom XVI i XVII wieku. Od końca marca 1945 r. Strzelin był terenem ciężkich walk radziecko-niemieckich, w których Sowieci zastosowali wyrzutnię rakietową katiusza. Zniszczone w 85% miasto zostało ostatecznie zdobyte przez Rosjan 17 kwietnia 1945 r." (za: Wikipedia)
"Ratusz w Strzelinie – ratusz wybudowany na rynku w Strzelinie. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520–1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku. W 1619 częściowo spłonęła wieża ratuszowa. Rok później została odbudowana. W 1648 runęła wieża, uszkadzając budowlę. W 1706 ratusz uległ częściowemu spaleniu. Ratusz odbudowano, ale wieża na renowację czkała aż 13 lat. W 1817 budowla została uszkodzona uderzeniem pioruna. W ramach odbudowy, obniżono wieżę i pozbawiono ratusz cech renesansowych. W 1945 wieża ratusza została wysadzona przez wycofujących się Niemców, a sam ratusz spalony później podczas walk. Od sierpnia 2020 do września 2023 trwały prace nad odbudową ratusza. Odtworzony budynek nawiązuje formą do swojego szesnastowiecznego poprzednika" (za: Wikipedia)
"Przy wieży ratuszowej można też zobaczyć pomnik strzelca, umieszczony na fontannie. To jeden z najbardziej charakterystycznych miejskich symboli. Oryginał wprawdzie zaginął podczas wojennej zawieruchy, ale o jego odtworzenie zadbało lokalne stowarzyszenie Towarzystwo Wzgórz Strzelińskich" (za: www.strzelin.pl)
rzeźba powstała w I połowie XX wieku
replika została odsłonięta w 2000 roku
replika została odsłonięta w 2000 roku
mapa/lokalizacja:
polecam również:
******
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz