Translate

18 lipca 2025

Wzgórze Tabor i Synaj - kaplice w Wambierzycach (GALERIA)


Mniej znane kalwaryjne kapliczki w Sudeckiej Jerozolimie. 

Wzgórze Tabor i Synaj to miejsce, które przenosi w biblijne czasy i opowieści. 








"Wambierzyce (niem. Albendorf, czes. Vambeřice) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Radków. Ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. Wambierzyce zostały założone najprawdopodobniej w roku 1253 przez króla czeskiego Przemysła Ottokara II, który sprowadził tu osadników z Turyngii. W roku 1330 miejscowość należała do joannitów z Kłodzka, a od końca XIV wieku na ponad dwieście lat przeszła na własność rodziny von Pannvitzów. Od 1677 wieś była własnością bogatych mieszczan z Opawy, rodziny Osterbergów, która osiedliła się w pobliskim Ratnie. Na początku XVIII wieku wybudowano w Wambierzycach kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, o barokowej architekturze. Świątynia została wybudowana w miejscu drewnianej kaplicy z 1263. Powstanie w miejscowości sanktuarium maryjnego związane jest z XII-wiecznym przekazem, wedle którego niewidomy Jan z Ratna miał w tym miejscu odzyskać wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej. W okresie przed drugą wojną światową sanktuarium rocznie odwiedzało od 100 do nawet 200 tys. pątników ze Śląska, Czech, Słowacji, Niemiec (Łużyc), Austrii, Węgier i Polski. Ponadto w okresie od końca XVII do XIX w. powstała w Wambierzycach, z inicjatywy Daniela von Osterberga, właściciela Wambierzyc w owym czasie, kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami oraz 12 bramami" (za: Wikipedia) 









Góra Tabor i Synaj to wzniesienia w Wambierzycach. Na zboczu wybudowano szereg kaplic, które związane są z potężną kalwarią. 

Na szlaku zobaczyć można takie stacje, jak: 

Ukamieniowanie św. Szczepana (Die Steinigung des heiligen Stephanus)
Jezus uzdrawia niewidomego (Jesus heilt den Blindgeborenen)
Przemienienie Chrystusa na Górze Tabor (Przemienienie Chrystusa na Górze Tabor)
Święty Franciszek Seraficki (Der heilige Franziskus Seraphikus)
Rozesłanie Apostołów na świat (Die Aussendung der Apostel in die Welt)
Mojżesz i krzew gorejący (Moses und der brennende Dornenbusch)
Bóg daje 10 przykazań na Górze Synaj (Gott gibt die zehn Gebote auf Sinai)
Grób św. Katarzyny (Das Grab der heiligen Katharina)
Mojżesz i miedziany wąż (Moses mit der ehernen Schlange)
Wieża św. Barbary (Der Turm der heiligen Barbara)
Obraz Wszystkich Świętych (Bildnis Allerheiligen)
Figura Matki Boskiej Wambierzyckiej (Das Albendorfer Gnadenbild)










mapa/lokalizacja: 


szlak: 


polecam również inne wpisy z tego miejsca: 








******

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa nie powstają w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz