Niezwykła budowla na ziemi kłodzkiej! Wspaniała rezydencja podnoszona z ruin!
Zabytek z cennymi i kunsztownymi zdobieniami! Co za sztukaterie! Intrygujące malowidła alegoryczne, nawiązujące do włoskich emblematów!
"Gorzanów (niem. Grafenort) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka, nad Nysą Kłodzką, w Rowie Górnej Nysy, na pograniczu Wysoczyzny Łomnicy i Obniżenia Bystrzycy Kłodzkiej, u stóp Krowiarek. Początki Gorzanowa sięgają XII wieku, kiedy istniał tu gród obronny.
Zamek/pałac w Gorzanowie (niem. Schloss Grafenort) – zespół z XVI wieku we wsi Gorzanów w województwie dolnośląskim. Nowy pałac na obecnym miejscu zaczęto wznosić około 1573 roku, a rozbudowano go do obecnych rozmiarów i nadano charakter barokowy w latach 1653–1657 pod kierunkiem Wawrzyńca Nicelo, a później Andrei Carove. W tym czasie zaczęto rozbudowywać część gospodarczą. Ponowna przebudowa nastąpiła w 1735, według daty na wieży zamkowej. Przez prawie 300 lat rodowa siedziba Herbersteinów [...]"
"[...] Pierwsza połowa XIX w. była czasem rozkwitu. Pałac od 1880 był dostępny dla publiczności i stał się atrakcją ziemi kłodzkiej. Teatr dworski rozwijał się jako filia teatru w Lądku-Zdroju. Park był jednym z pierwszych barokowych założeń ogrodowych na Śląsku. Prace nad nim rozpoczęto w połowie XVII w. w stylu baroku włoskiego i austriackiego. Na jednym z obrazów z 1738 uwidoczniono połączenie pałacu z ogrodem przez tzw. sala terrena, czyli salą na parterze, zazwyczaj w głównej osi pałacu, łącząca ogród z przedsionkiem lub schodami. Sala terrena jest typowa dla zamku z XVIII w. Około 1800 ogrody zostały przekształcone w park krajobrazowy. Kompleks został założony na planie prostokąta wokół wewnętrznego dziedzińca z odrębną częścią gospodarczą od południa. Fasady pokrywa dekoracja sgraffitowa o motywach geometrycznych i wiciach roślinnych. Z dawnych, bogatych wnętrz zachowała się jedynie sala balowa ze stiukowymi dekoracjami na suficie oraz kilka sal z belkowymi, malowanymi stropami, ponadto częściowo uszkodzone wnętrza sali teatralnej i kaplicy. Niektóre sale zamku połączone są amfiladą" (za: Wikipedia)
Zamek/pałac jest udostępniony zwiedzającym. Od kilku lat remontowany (przez Fundację Pałac Gorzanów). Organizowane są tam wydarzenia kulturalne (Hultaj Festiwal)
obiektem opiekuje się Fundacja Pałac Gorzanów, powołana w 2012 roku
więcej informacji na oficjalnej stronie: palacgorzanow.pl
dojazd/lokalizacja
(w Gorzanowie znajduje się przystanek kolejowy na linii 276 Wrocław – Międzylesie)
Mapy Google: https://goo.gl/maps/61TvALr51vEEARGW8
Mapy.cz: https://en.mapy.cz/s/junehotano
w najbliższej okolicy warto:
z zamkiem związany był:
>> Karl von Holtei - Przyjaciel Mickiewicza, szef Wagnera – Dolnoślązak w świecie teatru (ciekawostki z życia XIX-wiecznego polonofila z Wrocławia)
informacje o obiekcie na stronie zabytek.pl (serwis administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - instytucję kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - TUTAJ
UWAGA: opis i wskazówki w tekście według stanu na dzień publikacji - autor nie odpowiada za zmiany w oznakowaniu szlaków, dróg, kategorii parkingów, dostępności lokalizacji czy cen oraz aktualizacji oficjalnych stron internetowych, a także funkcjonowania interaktywnych map w źródłach
****
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
CC BY-NC-ND
Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.
****
Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:
Przepiękny, warty ratowania, dużo jeszcze do zrobienia, z ogromnym potencjałem.
OdpowiedzUsuń