Translate

12 kwietnia 2021

Ratusz w Lwówku Śląskim - gotycko-renesansowy skarb pełen zaskakujących zakamarków! (GALERIA + mapa i opis)


"Ratusz w Lwówku Śląskim – Gotycko-renesansowy budynek wzniesiono w Lwówku Śląskim w latach 1522–1524, na skutek rozbudowy poprzedniego ratusza. Rozbudowany w latach 1902–1905, obecnie jest siedzibą placówki historyczno-muzealnej i innych instytucji. 
Placówka Historyczno-Muzealna w Lwówku Ślaskim. Wystawy muzealne mieszczą się w pięciu pomieszczeniach lwóweckiego ratusza: Sala Agatowa - zawiera kolekcję minerałów (agaty, gipsy, anhydryty) oraz skamieniałości, Sala Miejska ze zbiorami dotyczącymi miasta oraz powiatu lwóweckiego z wystawionymi m.in. kronikami miejskimi, Sala Historyczna - Ławy Sądowej z częściowo zachowanymi freskami z XVI wieku. Zgromadzono tu zbiory dotyczące lwóweckiego browarnictwa, górnictwa złota, przedmioty codziennego użytku oraz wystawę dotyczącą bitwy nad Bobrem, stoczonej w 1813 roku, Izba Tortur oraz Loch Głodowy zawierają repliki dawnych narzędzi tortur" (wikipedia)

na zdjęciach: ratusz z zewnątrz (portale, wieża), wnętrza (Nagrobek księcia Henryka jaworskiego i księżnej Agnieszki, Sala Ślubów, wystawy w Placówce Historyczno-Muzealnej)

oficjalna strona: 

polecam również inne galerie i artykuły dotyczące atrakcji i zabytków (w tym architektura oraz Szwajcaria Lwówecka), a także historii (w tym np. odwiedziny Wagnera i Berlioza oraz pierwszy turniej rycerski) Lwówka Śląskiego na blogu:

polecam również:

informacje o obiekcie na stronie zabytek.pl (serwis administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa -  instytucję kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - TUTAJ

a w okolicy:


UWAGA: opis i wskazówki w tekście według stanu na dzień publikacji - autor nie odpowiada za zmiany w oznakowaniu szlaków, dróg, kategorii parkingów, dostępności lokalizacji czy cen oraz aktualizacji oficjalnych stron internetowych, a także funkcjonowania interaktywnych map w źródłach 

PEŁNA galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)



tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z wersji mobilnej u dołu strony)

Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :). 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

- dołącz do grupy:
W drogę... Dolny Śląsk i Sudety z blogiem Welthellsicht:

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1500 galerii na Facebooku
ponad 2900 postów na blogu
ponad 4400 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz