Translate

13 kwietnia 2021

Wojnowice - zamek na wodzie niedaleko Wrocławia (GALERIA)



"Zamek w Wojnowicach – gotycko-renesansowy nawodny zamek – obronna siedziba rycerska, położony w Wojnowicach, w gminie Miękinia, ok. 25 km od Wrocławia. Jeden z nielicznych tego typu zamków w Polsce. Wojnowice występują w źródłach od XIII w. jako majątek, później istniał tu folwark. Wojnowiecki zamek jest budowlą o wyjątkowych walorach architektonicznych, malowniczej bryle, ściśle związaną z kulturą późnośredniowiecznego Wrocławia. Powstał na planie prostokąta o wymiarach około 22 × 24 m, pierwotnie w układzie podkowiastym, od 1. połowy XVI w. jako czteroskrzydłowe założenie z wewnętrznym dziedzińcem. Otoczony został fosą z ceglanym mostem od strony północnej, który powstał w miejscu mostu zwodzonego. Jako budulca użyto cegły, jedynie detale architektoniczne takie jak obramienia okien i renesansowy portal z herbami Bonerów wykuto z piaskowca. Przy bramie znajduje się smukła wieżyczka zwieńczona obecnie krenelażem, natomiast skrzydła zamku mają schodkowe szczyty. Dziedziniec, w którym umieszczono studnię, w przyziemiu otoczony jest arkadami. Od strony wschodniej zachowały się wykusze latrynowe" (wikipedia)

oficjalna strona:

na zdjęciach: zamek z zewnątrz, wnętrza: dziedziniec z studnią, otoczenie: park 









lokalizacja/mapa:
(zamek leży 2,5 km od stacji Mrozów na odcinku Wrocław – Legnica, obok zamku parking dla zmotoryzowanych)


a w okolicy:

informacje o obiekcie na stronie zabytek.pl (serwis administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa -  instytucję kultury podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego) - TUTAJ

UWAGA: opis i wskazówki w tekście według stanu na dzień publikacji - autor nie odpowiada za zmiany w oznakowaniu szlaków, dróg, kategorii parkingów, dostępności lokalizacji czy cen oraz aktualizacji oficjalnych stron internetowych, a także funkcjonowania interaktywnych map w źródłach 

galeria na FB:
(zobacz więcej, kliknij na logo Fb w prawym górnym rogu lub ikonkę reakcji: polub/skomentuj)


tagi zawierające lokalizację i inne cechy widoczne w wersji na komputer (możliwość przełączenia z wersji mobilnej u dołu strony)

Spodobał Ci się ten post? Być może Twoi znajomi też by się zainteresowali? Udostępnij wpis na swojej osi. Dziękuję :) 

Narzędzia do łatwego udostępniania na portalach społecznościowych i wysyłki email dostępne są poniżej. Zachęcam do korzystania :). 

****

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. W sprawie użycia komercyjnego, proszę o kontakt.
CC BY-NC-ND

Autorem bloga jest dziennikarz, przewodnik, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku.

****

Zapraszam!
- dodaj do zakładek i odwiedzaj:

- polub i obserwuj – codziennie rocznice, wspomnienia i upamiętnienia:

- dołącz do grupy:
W drogę... Dolny Śląsk i Sudety z blogiem Welthellsicht:
www.facebook.com/groups/welthellsicht

kilkadziesiąt nowych postów miesięcznie: Dolny Śląsk, Sudety, historia, przyroda, sztuka, muzyka, ciekawostki!

ponad 1500 galerii na Facebooku
ponad 2900 postów na blogu
ponad 4400 obserwatorów na FB

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz