Translate

11 kwietnia 2025

Villa Quo Vadis - przedwojenny polski ślad w dolnośląskim uzdrowisku (ciekawostki)


Nazwa willi w Szczawnie-Zdroju nie jest jednym z powojennych zabiegów polonizacyjnych "ziem odzyskanych". To nazwa nadana temu miejscu ponad 100 lat temu! 

Kiedyś w tym budynku mieścił się pensjonat prowadzony przez Polaków w ówczesnym pruskim uzdrowisku Bad Salzbrunn. Nazwa nawiązuje do popularnej na całym świecie książki polskiego noblisty.   




mapa/lokalizacja: 






Willa Quo Vadis pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Jej nazwa związana jest z działalnością Polaków na przedwojennym niemieckim Dolnym Śląsku. 
W uzdrowisku Szczawno-Zdrój (przed 1945 Bad Salzbrunn) przebywało już w XIX wieku wielu polskich kuracjuszy (na ten temat: >> Żmichowska, >>  Wieniawski, >> Cieszewski,  >> Basia Dąbrowska,   >> Zamenhof ). Na początku XX wieku Polacy prowadzili w Szczawnie własny pensjonat dla gości. 

Nazwa tego miejsca w czytelny sposób nawiązuje do znanej powieści. "Quo vadis: Powieść z czasów Nerona" Henryka Sienkiewicza opublikowana została w latach 1895–1896. W 1905 roku autor otrzymał literacką nagrodę Nobla "za wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej". Pierwsze niemieckie tłumaczenie "Quo Vadis" ukazało się już w 1899 roku w Rydze. Autoryzowane i poprawione tłumaczenie wyszło w 1910 w Berlinie. Powieść po raz pierwszy zekranizowano już w 1901 roku! W 1924 roku w rolę Nerona w filmie Gabriellino D'Annunzio wcielił się >> Emil Jannings, aktor związany z teatrem w Głogowie, laureat pierwszego Oscara w 1929 roku. Z kolei w 1907 roku miała miejsce premiera oratorium "Quo Vadis" op.30 z muzyką Feliksa Nowowiejskiego i niemieckim librettem autorstwa poetki Antonie Jüngst



polecam również: 




*****

niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały) 

Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa. 

publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem. 

licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach 

CC BY-NC-ND

autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz