Muzeum Sztuki w Lipsku posiada powierzchnię wystawową wielkości ponad 10 000 m kw. - co czyni go jedną z największych hal wystawowych przeznaczonych dla sztuki w całych Niemczech.
W zbiorach muzeum znajduje się kilka tysięcy obrazów i kilkadziesiąt tysięcy grafik. Kolekcja obejmuje dzieła m.in. takich artystów jak: Frans Hals i Lucas Cranach Starszy, Caspar David Friedrich i Andreas Achenbach oraz Max Klinger i Max Beckmann.
Zapraszam do mojej relacji. Ponad 100 zdjęć z muzeum!
"Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku (niem. Museum der bildenden Künste) – muzeum sztuki w Lipsku. Podwaliny pod Muzeum Sztuki w Lipsku położyli XIX-wieczni entuzjaści sztuki: Maximilian Speck von Sternburg i Marion Bühler-Brockhaus. Oboje posiadali bogate zbiory malarstwa francuskiego. Do tego grona należał również współczesny kolekcjoner Harald Falckenberg. Dzięki ich zaangażowaniu, jak i wielu innych kupców, sprzedawców i bankierów skupionych wokół lipskiego Stowarzyszenia Sztuki, 10 grudnia 1848 roku powstało Muzeum Miejskie, w późniejszym okresie przemianowane na Muzeum Sztuki Pięknej [...]"
"[...] W pierwszych dniach muzeum posiadało zaledwie ok. sto dzieł malarstwa XIX-wiecznego. Z czasem za sprawą darczyńców, m.in. dzięki Maximilianowi von Sternburg Speck, Alfredowi Thieme i Adolfowi Schletterowi, kolekcja szybko rozrastała się. W 1858 roku otwarto nową siedzibę muzeum przy Augustusplatz, zaprojektowaną przez Ludwiga Langego w stylu włoskiego renesansu. Do muzeum trafiały kolejne prywatne kolekcje, m.in. Hugo Lichta i Fritza von Harcka.
W nocy z dnia 4 grudnia 1943 roku, budynek został zniszczony podczas alianckiego bombardowania. Mimo to znaczna część zbiorów, która została wcześniej wyniesiona, ocalała. Po wojnie zbiory muzealne trafiały do różnych instytucji m.in. swoją wystawę miały w gmachu Federalnego Sądu Administracyjnego. W 2004 roku kolekcja powróciła na Sachsenplatz, do nowoczesnego budynku w kształcie sześcianu [...]"
"[...] Obecna kolekcja Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku obejmuje około 3500 obrazów, tysiąc rzeźb i 60 000 grafik z okresu od późnego średniowiecza do współczesności, skupiając się na niemieckiej i niderlandzkiej sztuce XV i XVI wieku, sztuce holenderskiej z XVII wieku, sztuce francuskiej z XIX wieku i sztuce niemieckiej obejmującej okres od XVIII do XX wieku.
Ważnymi elementami kolekcji są dzieła holenderskich i niemieckich starych mistrzów (Halsa i Crancha, Rubensa, Tintoretta), romantyków (Friedericha) i przedstawicieli szkoły malarskiej w Düsseldorfie (Achenbacha). Oddzielne piętro zostało przeznaczone na wyeksponowanie kolekcji prac Maxa Klingera i Maxa Beckmanna [...]"
"[...] Z okazji otwarcia nowego budynku muzeum w 2004 roku małżeństwo kolekcjonerów sztuki Hans-Peter Bühler i Marion Bühler-Brockhaus podarowało 41 dzieł francuskich artystów, w tym Jeana-Baptiste'a Corota, Charles'a-François Daubigny'ego, Jeana-François Milleta, Eugène'a Delacroix , Edgara Degasa i Claude'a Moneta"
(Za: Wikipedia)
strona oficjalna:
polecam również:
400. post na blogu oznaczony tagiem #MUZEUM
**
poza Dolnym Śląskiem i Sudetami - wpis urlopowy
***
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz