Restauracja w dawnym schronisku nad brzegiem pięknego jeziora zaporowego.
Z werandy rozciąga się widok na Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie oraz na jezioro i koronę zapory.
Gmach powstał w uruchomieniu zapory i powstaniu jeziora w 1914 roku. Początkowo było to małe schronisko nazwane Schlesiertalbaude - od nazwy miejscowości, która istniała w tym miejscu przed zalaniem terenu. Obiekt rozbudowano w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej schronisko zostało przejęte przez polską administracje i zamienione na Dom Pracy Twórczej. Obecnie jest to obiekt prywatny prowadzący usługi noclegowe i restaurację.
"Zagórze Śląskie – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Walim. Wieś powstała jako osada związana z zamkiem Grodno. Na początku XX wieku atrakcyjność Zagórza wzrosła wraz z uruchomieniem Kolei Bystrzyckiej oraz utworzeniem Jeziora Bystrzyckiego. W okresie międzywojennym w Zagórzu funkcjonowało 5 hoteli i pensjonatów, dysponujących około 100 miejscami noclegowymi oraz schronisko młodzieżowe z 38 miejscami i polem namiotowym.
Jezioro Bystrzyckie powstałe w latach 1911–1914 w miejscu wsi Śląska Dolina (niem. Schlesierthal) po zbudowaniu powyżej Lubachowa na rzece Bystrzycy kamiennej zapory o wysokości 44 m" (za: Wikipedia)
Jezioro Bystrzyckie powstałe w latach 1911–1914 w miejscu wsi Śląska Dolina (niem. Schlesierthal) po zbudowaniu powyżej Lubachowa na rzece Bystrzycy kamiennej zapory o wysokości 44 m" (za: Wikipedia)
strona oficjalna:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz