Urokliwe schronisko w Górach Bystrzyckich.
Warto się tam wybrać na spacer z uzdrowiska.
"Schronisko PTTK „Pod Muflonem” (niem. do 1945 Stille Liebe Baude) – schronisko górskie PTTK. Schronisko położone jest na wysokości 690 m n.p.m., w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich na stoku Ptasiej Góry (745 m n.p.m.). Nazwa schroniska „Pod Muflonem” została nadana z powodu głowy muflona wiszącej w jadalni. Przy schronisku rośnie okazały stary jesion „Bolko” (pomnik przyrody) z 1866 roku. Z polany w okolicy schroniska oraz z tarasów widokowych rozciągają się widoki na Duszniki-Zdrój, Obniżenie Dusznickie i Góry Stołowe. Pierwsze schronisko w tym miejscu powstało w pierwszej połowie XIX wieku; przeobraziło się z farmy hodowlanej, początkowo była tu tylko restauracja, specjalizująca się w potrawach mlecznych. Pod koniec XIX wieku mleko straciło na znaczeniu, toteż obiekt stał się lokalem serwującym piwo. W tym samym czasie zaczęto przyjmować pierwszych gości, a przy schronisku istniał tor saneczkowy, rozebrany dopiero w latach 70. W 1959 roku budynek strawił pożar, obiekt odbudowano w 1963 roku. budynek na planie prostokąta ma elewację wykonaną z naturalnego kamienia i drewna. Dach dwuspadowy pokryty jest gontem i rozciąga się na dwie kondygnacje. Okna znajdują się w lukarnach pokrytych blachą" (za: Wikipedia)
strona oficjalna:
mapa/lokalizacja:
polecam również:
*****
niezależny, autorski i niekomercyjny projekt dotyczący historii i uroków Dolnego Śląska, Sudetów i okolic (... a także innych miejsc, które odwiedziłem, oraz spraw, które mnie zainteresowały)
Materiały fotograficzne i tekstowe (jeżeli nie zaznaczono inaczej w podpisach - np. wolne media, cytat, wskazanie innego autora) należą do autora bloga! Zabraniam powielać i kopiować chronionych treści bez oznaczenia autorstwa.
publikowane zdjęcia mojego autorstwa NIE POWSTAJĄ w wyniku użycia narzędzi AI (sztucznej inteligencji), ujęć z dronów, obróbki graficznej polegającej na montażu, dodawaniu i wymazywaniu elementów. Fotografie mają charakter dokumentacji odwiedzonych miejsc i obiektów, w takiej formie, w jakiej je oglądałem.
licencja praw autorskich materiałów własnych na blogu zezwalająca na użycie na określonych warunkach
CC BY-NC-ND
autorem bloga jest Robert - muzealnik, dziennikarz, przewodnik, animator, teatrolog, regionalista-amator, bloger od 2011 roku
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz